Valle, Inger Louise

Valle, Inger Louise (1921-2006)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Akershus 1977-1981
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Valle, Inger Louise har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 28.11.1921 i Oslo
  • Død 21.05.2006
  • Datter av skipsreder Jens Andvig (1876-1963) og hjemmeværende Nora Louise Berg (1893-1953)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Akershus, 1977 - 1981, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 01.10.1977-03.10.1980, Svein Gunnar Morgenlien møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Sosialkomiteen, 13.10.1980 - 30.09.1981

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Departementet for familie- og forbrukersaker, 17.03.1971 - 08.05.1972
    Statsråd, Forbruker- og administrasjonsdepartementet, 08.05.1972 - 18.10.1972
    Statsråd, Justis- og politidepartementet, 16.10.1973 - 15.01.1976
    Statsråd, Justis- og politidepartementet, 15.01.1976 - 08.10.1979
    Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 08.10.1979 - 03.10.1980

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1940
  • Handelsgymnas 1941
  • Cand.jur. 1951

Yrke

  • Handelslærer ved Norsk korrespondanseskole 1941-1947
  • Sekretær og konsulent i Prisdirektoratet 1942-1958
  • Konsulent i Forbrukerrådet 1958-1965
  • Avdelingsleder i Forbrukerrådet 1966-1973
  • Forbrukerombudsmann 1973-1981
  • Rasjonaliseringsdirektør 1981-1986
  • Pensjonist fra 1986

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bærum kommunestyre 1967-1971, 1987-1991, 1991-1995

Offentlige verv

  • Medlem Lukkelovkomiteen av 1959 1959-1962
  • Medlem Kjøpslovkomiteen av 1962 1962-1969
  • Medlem Bladportokomiteen av 1964 1964-1967
  • Medlem Nordisk komite for konsumentspørsmål 1964-1970, formann 1970-1971
  • Varamedlem Sosialstyret, Bærum 1967-1971
  • Varamedlem Helserådet, Bærum 1967-1971
  • Medlem Angrefristkomiteen av 1967 1967-1970
  • Medlem Standardkontraktskomiteen av 1971 1971
  • Medlem Budsjettsystemutvalget 1981-1982
  • Medlem Forskningspolitisk råd 1983-1988
  • Medlem Lederopplæringsrådet i Norge 1983-1988
  • Medlem Utvalget til å vurdere ny tollov 1985-1987
  • Medlem Styret for Bedriftsøkonomisk institutt i Oslo 1986-1988
  • Medlem Utvalget til å vurdere lovgivningen om den offisielle statistikk 1986-1988
  • Medlem Rådsforsamling for NORAS (Norges råd for anvendt samfunnsforskning) 1987-1988, nestleder 1989-1992, medlem 1992-1993
  • Nestleder Rikshospitalets styre 1987-1995
  • Medlem Hovedutvalget for kultur, kirke og fritid, Bærum 1987-1995
  • Medlem Administrasjonsutvalget 1987-1995
  • Medlem Børsrådet ved Oslo Børs 1988-1993
  • Medlem Styret for Kredittilsynet 1989, nestleder 1990-1993
  • Nestleder Fellesstyret for Nytt Rikshospital 1994-1997
  • Leder Kontrollutvalget, Bærum 1995-1999

Tillitsverv i partier

  • Medlem DNAs miljøutvalg og demokratiutvalg 1969-1971

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norsk Tjenestemannslag ved Forbrukerrådet 1962-1966
  • Medlem Samarbeidsutvalget Norsk Tjenestemannslag ved Forbrukerrådet 1966-1971
  • President FN-sambandet 1983-1989

Litteratur

  • Valle, Inger Louise: Dette står jeg for, Oslo 1989