Østberg, Ivar

Østberg, Ivar (1942-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Troms 2001-2005
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 15.11.1942 i Fredrikstad, Østfold
  • Sønn av direktør Bjørn Østberg (1913-1991) og husmor Ingrid Marie Hansen (1911-2001)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Troms, 1997 - 2001, KrF.
  • Representant nr 5 for Troms, 2001 - 2005, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Kommunalkomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Kommunalkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 06.11.2001 - 30.09.2005
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2003 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1997-2001

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 17.10.1997 - 17.03.2000

    2001-2005

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.2001 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Tåsen folkeskole/Bolteløkka folkeskole 1949-1956
  • Examen artium, Kristelig gymnasium 1956-1961
  • Lærerutdanning, Oslo offentlige lærerskole 1968-1970
  • Spesialpedagogikk, Statens spesiallærerhøgskole 1970-1971
  • Informatikk, Statens spesiallærerhøgskole 1983-1984
  • Audiopedagogikk, Institutt for spesialpedagogikk ved UiO 1994-1995

Yrke

  • Lærervikar 1967-1968
  • Rektor barne- og ungdomspsykiatri 1971-1974
  • Spesialpedagog PPT Sør-Troms 1974-1985
  • Leder PPT Sør-Troms 1985-1995
  • Fylkesaudiopedagog 1995-1997

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Harstad formannskap 1979-1983
  • Varaordfører Harstad bystyre 1983-1985, medlem 1985-1987

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Troms 1991-1995, 1995-1997 (permisjon fra 1997)

Offentlige verv

  • Varamedlem 17. mai komiteen, Harstad 1975, 1976, medlem 1977, 1978
  • Medlem Barnevernsnemnda, Harstad 1975-1979
  • Varamedlem Styret for Breivik barnehage 1975-1978, medlem 1978-1979
  • Varamedlem Likestillingsutvalget, Harstad 1978-1983
  • Varamedlem Forliksrådet 1979-1983
  • Varamedlem Økonomiutvalget, Harstad 1979-1983
  • Medlem Utvalget for bolig-, arbeids- og fritidstiltak for psykisk utviklingshemmede og sterkt funksjonshemmede, Harstad 1979-1983
  • Varamedlem Husfordelingsnemnda, Harstad 1979-1983
  • Medlem kommunens barneårskomité 1979
  • Formann Sosialstyret, Harstad 1979-1983
  • Medlem Komiteen for kommunale gjennomgangsboliger, Harstad 1980-1983
  • Medlem Ankenemnda for tildeling av kommunale boliger, Harstad 1983-1987
  • Formann Avdelingsstyret for Helsevern og sosial omsorg, Harstad 1983-1987
  • Medlem Komiteen til 150 års-jubileet for formannskapslovene, Harstad 1983-1987
  • Medlem Støtteutvalget for Evenes Lufthavn 1983-1987
  • Varamedlem Styret for Harstad sykehus 1991-1995, medlem 1995-1997
  • Varamedlem Valgnemnda, Troms 1991-1997
  • Varamedlem Landsdelsutvalget for Nord-Norge 1991-1997
  • Medlem Helse- og sosialutvalget, Troms 1991-1995
  • Nestleder Styret for Brinkveien barnehjem 1991-1995
  • Medlem Finansutvalget, Troms 1991-1997
  • Varamedlem Styret for de landsdekkende statlige spesialpedagogiske kompetansesentra fra 1992
  • Varamedlem Fylkesvegstyret, Troms 1992-1995
  • Varamedlem Styret for Høgskolen i Tromsø 1994
  • Medlem Styringsgruppa for Prosjekt Åsgård sykehus 1994-1997
  • Leder Styret for Åsgård sykehus 1995-1997
  • Leder Styret for Regionsykehuset i Tromsø (RiTø) 1995-1997
  • Leder Administrasjonsutvalget, Troms 1995-1997
  • Medlem Hovedarbeidsmiljøutvalget, Troms 1995-1997
  • Leder Eldrerådet, Harstad fra 2007
  • Medlem Riksvalgstyret 2009-2013

Tillitsverv i partier

  • Medlem KrFs landsstyre 1990-1992
  • Leder Troms KrF 1990-1992
  • Medlem KrFs sentralstyre 1995-1999
  • Leder Harstad KrF
  • Medlem Styret for Harstad KrF

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder Landslaget for norske lærerstudenter 1970-1971, leder 1971-1972