Unsgård, Iver Johan

Unsgård, Iver Johan (1903-1993)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1965-1969
Ansiennitet:
11 år, 287 dager

Gå til bildegalleri

Unsgård, Iver Johan har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 26.06.1903 i Tydal, Sør-Trøndelag
  • Død 30.06.1993
  • Sønn av gårdbruker og snekker David Unsgård (1862-1953) og jordmor Berit Stuedal (1861-1921)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Sør-Trøndelag, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 7 for Sør-Trøndelag, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 6 for Sør-Trøndelag, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1965 - 1969, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Medlem, Protokollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 14.10.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Landbrukskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Sekretær, Landbrukskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkehøyskole 1924

Yrke

  • Småbruker
  • Anleggs- og skogsarbeider

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tydal herredsstyre 1945-1947, ordfører 1947-1951, 1951-1955, 1955-1958
  • Medlem Tydal formannskap 1958-1959

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Sør-Trøndelag 1947-1951, 1951-1955, 1955-1958

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Tydal Kraftverk fra 1948
  • Formann Veinemnda, Sør-Trøndelag 1956-1957
  • Medlem Styret for Sør-Trøndelag elektrisitetsverk fra 1957
  • Formann Landsrådet for viltstell, jakt og fangst 1959-1963
  • Medlem Rådet for Distriktenes utbyggingsfond 1961-1971
  • Medlem Utvalg for mulig tilråding til departementet om å omorganisere administrasjonen for jakt, viltstell, ferskvannsfiske og tamreindrift 1962
  • Medlem Styret i Statens kornforretning 1968-1974

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Lokallag av AUF 1925-1928
  • Formann Tydal Arbeiderparti 1947-1948
  • Formann Lokallag av AUF
  • Formann Sør-Trøndelag arbeiderpartis kommunalutvalg

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Esna anleggsforening 1947-1948