Aano, Jakob

Aano, Jakob (1920-2016)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1981-1985
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Aano, Jakob har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 10.04.1920 i Sauda, Rogaland
  • Død 10.02.2016
  • Sønn av bakermester Kornelius Andersen (1877-1944) og husmor Jorina Hølland (1879-1968)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Rogaland, 1965 - 1969, KrF.
  • Representant nr 2 for Rogaland, 1969 - 1973, KrF.
  • Representant nr 2 for Rogaland, 1973 - 1977, KrF.
  • Representant nr 3 for Rogaland, 1977 - 1981, KrF.
  • Representant nr 4 for Rogaland, 1981 - 1985, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1981 - 16.06.1983
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 16.06.1983
    Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 16.06.1983 - 30.09.1985
    Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 16.06.1983 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1966 - 1966
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1967 -

    1969-73

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1969 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1970 - 1970

    1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1973 - 1973

    1977-81

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1977 - 1977
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1981 - 1981
    Delegat, FNs generalforsamling, 1982 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1981 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1940
  • Cand.philol. 1948
  • Stipend til studier av Arne Garborg 1948
  • Kortere studieopphold i England 1953
  • Kortere studieopphold i Tyskland 1954
  • Kortere studieopphold i USA 1955
  • Postgraduate Certificate in Education, London University 1959

Yrke

  • Litteraturmedarbeider i Vårt Land 1945-1959
  • Skolestyrer ved Sand realskule 1949-1958
  • Rektor i Tanzania (utsendt av Det norske misjonsselskap) 1959-1963
  • Reportasjeoppdrag for NRK i Øst- og Sentral-Afrika 1959-1963
  • Lektor ved St. Svithuns skole, Stavanger 1964-1965 (permisjon fra 1965)
  • Medredaktør av tidsskriftet Idé - tidsskrift for kristen demokratisk samfunnsdebatt 1967-1984
  • Ansatt som NORAD's stedlige representant i Zambia 1986

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Europarådsmedaljen 1985

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Liturgikommisjonen 1965-1975
  • Varamedlem Norsk Språknemnd 1966-1972
  • Varamedlem Rådet for Norsk utenrikspolitisk Institutt 1966-1969, medlem 1970-1977, varamedlem 1978-1981
  • Medlem NORAD's utvalg for utdanningsspørsmål 1967-1977
  • Varamedlem Rådet for Direktoratet for utviklingshjelp fra 1969
  • Medlem Styret for stiftelsen Universitetsfondet, Stavanger 1972-1974
  • Varamedlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1978-1981, 1985-1992
  • Medlem Utvalg til å vurdere problemer med skolens innhold 1979-1982
  • Medlem Utvalget for menneskerettigheter 1980-1985
  • Formann Arbeidsutvalget for internasjonal utdanning, Stavanger 1985-1988
  • Medlem Rikskonsertenes styre 1985-1992
  • Formann Den norske nasjonalkomite for Den europeiske nord/sør kampanjen 1986-1988
  • Medlem Distriktsprogramrådet for NRK Rogaland 1988-1996
  • Medlem Norsk kulturråd 1989-1992, varamedlem 1993-1997
  • Varamedlem Nobelkomiteen 1991-1999

Tillitsverv i partier

  • 1. viseformann Kristelig Folkeparti 1983-1985, æresmedlem 1985

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Oslo kristelige studentlag 1948
  • Medlem Styret i Stavanger krets av Norsk Lektorlag 1955-1958
  • Varaformann Landslaget for kristen skole 1967-1972
  • Formann Antislaveriselskapet, den norske avdeling 1967-1985
  • Medlem Norsk Lektorlags utanrikspolitiske utval 1968-1973
  • Formann Utvalget til drøftelse av Norges plass i det europeiske kultursamarbeid i 80-årene 1981
  • Medlem Arbeidsgruppa i Association of West European Politicians for Action Against Apartheid (AWEPAA) 1981-1990
  • Medlem Rådet for Den norske Helsingforskomite 1983-1990
  • Medlem Association of West European Politicians for Action Against Apartheid (AWEPAA) 1984-1993
  • Formann Stiftelsen for Ørkengjenvinning 1985-1990
  • Medlem Rådet for Pastor Strømmes Minnestiftelse 1985-1989, formann 1989-1993
  • Medlem Rådet for The European-Atlantic Movement (TEAM) 1990-1998
  • Medlem Rådet for CARE Norge 1994-1998
  • Æresmedlem Antislaveriselskapet 1997

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for stiftelsen Et Nordisk United World College 1986-1993

Litteratur

  • En rekke artikler i aviser og tidsskrift mellom 1970 og 1995 om religiøse, politiske og pedagogiske emner og nord/sør-spørsmål
  • Aano, Jakob: Essay om Arne Garborg, i antologien Nye Spor, Ansgar Oslo 1948
  • Aano, Jakob m.fl. (red).: Vi fikk et kall: festskrift til Olav Bryn, Valo Oslo 1968
  • Aano, Jakob og Kolbjørn Riiser: Afrikas nye hverdag, Credo Oslo 1968
  • Aano, Jakob (red.): Demokrati og kulturansvar. Festskrift til Kjell Bondevik, Valo 1971
  • Aano, Jakob (red.): Kristen-demokratisk samfunnssyn I og II, Valo 1973
  • "Jakob Aano. Ideolog og brubyggar. Utval av VG-artiklar gjennom 20 år.", i Særnummer av Idé, Valo Oslo 1985
  • Aano, Jakob: "Norsk tryggingspolitikk i eit framtidsperspektiv," trykt i Atlanterhavskomiteens serie nr. 101, DNAK Oslo 1985
  • Aano, Jakob (red.): Verdikamp: med KrF i Rogaland gjennom 50 år, Rogaland Kristelig Folkeparti Stavanger 1989
  • Aano, Jakob: Over alle grenser, Samlaget 1991
  • Aano, Jakob: Nistekorg for eit nytt århundre. Utval av Alfred Hauges sakprosa, Gyldendal 1995
  • Aano, Jakob (red.): "Europatanken og Kristelig Folkeparti" i Livssyn og politikk. Festskrift til Kåre Kristiansen., Schibsted Oslo 1995
  • Aano, Jakob (red.): Helsing Alfred: eit blikk på norsk kultur gjennom Alfred Hauge sine brev, Genesis Oslo 2000
  • Aano, Jakob: Alfred Hauge, Stavangerbokens venner Stavanger 2000