Asphjell, Jorodd

Asphjell, Jorodd (1960-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Sør-Trøndelag 2017-2021
Medlem:
Kommunal- og forvaltningskomiteen
Ansiennitet:
12 år, 20 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 17.07.1960 i Orkdal, Sør-Trøndelag
  • Sønn av arbeidsformidlingssjef Odd Asphjell (1925-2011) og renholder Jorunn Martinsen (1926-2011)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Sør-Trøndelag, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 6 for Sør-Trøndelag, 2013 - 2017, A.
  • Representant nr 7 for Sør-Trøndelag, 2017 - 2021, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2005-2009

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 20.10.2009 - 22.03.2013
    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 22.03.2013 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Justiskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Varamedlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 2005-2009

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2007 -

    2009-2013

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 22.10.2009 - 30.09.2012
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.2012 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 24.10.2013 - 30.09.2017

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grøtte skole 1967-1976
  • Meldal yrkesskole, mekaniske fag 1976-1977
  • Brundalen videregående skole, grafiske fag 1977-1980
  • Orkdal videregående skole, delartium 1993-1994

Fagbrev

  • Fagbrev grafiske fag 1980

Yrke

  • Trykker 1977-1994
  • Selvstendig næringsdrivende 1994-1997
  • Fylkessekretær i Arbeiderpartiet 1997-2005

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Æresmedlem Orkdal IL 2003

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Orkdal kommunestyre 1983-1987, varaordfører 1999-2003

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Sør-Trøndelag 1987-1991, 1991-1995, 1995-1999

Offentlige verv

  • Medlem Styret for BIRKA AS fra 2012
  • Meddommer Herredsretten, Orkdal til 2005
  • Leder Styret for fylkets fellesvaskeri, Sør-Trøndelag
  • Leder Styret for Orkdal Energi til 2006
  • Leder Styret for stiftelsen Aunøya til 2009
  • Leder Fellesstyret for HVPU
  • Nestleder Styret for MR-senteret
  • Meddommer Sør-Trøndelag Tingrett til 2005

Tillitsverv i partier

  • Leder Orkdal AUF 1977-1983
  • Medlem Styret i Orkdal A 1977-2005
  • Faglig leder Sør-Trøndelag AUF 1979-1981, kasserer 1981-1983, leder 1983-1985
  • Medlem Landsstyret i AUF 1983-1985
  • Medlem Styret i Sør-Trøndelag A 1983-1985, fra 2005
  • Leder Styret i Orkla A-lag 2003-2007, medlem fra 2007

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Orkdal Grafiske Forening 1982-1993
  • Leder Orkdal IL ski 1989-1997
  • Leder Orkdal IL fotball 1997-2004
  • Leder Orkdal IL Hovedlaget 2001-2004
  • Medlem Styret i Sør-Trøndelag Idrettskrets 2003-2008
  • Nestleder Sør-Trøndelag Skikrets 2003-2007
  • Markedsansvarlig Orkdal Fk 2003-2009
  • Leder Orkdal IL Anlegg 2006-2009
  • Medlem Styret i Norges idrettsforbund 2007-2011, 1. visepresident fra 2011
  • Leder Sør-Trøndelag Idrettskrets fra 2008
  • Leder Orkdal IL Utvikling fra 2009
  • Medlem Styret i Orkdal IL Hovedlaget fra 2009
  • Klubbleder Fellesklubben
  • Medlem Landsstyret i Norsk Grafisk Forbund

Andre administrative verv

  • Leder Styret for Sør-Trøndelag Taxi AS 2000-2007
  • Leder Styret for MultiGass Orkanger A/S 2000-2006
  • Leder Styret for Granåsen Arrangement A/S 2004-2008