Sommersæter, Johanne

Sommersæter, Johanne (1950-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant
for Finnmark 1993-1997
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.10.1950 i Tromsø, Troms
  • Datter av vegvokter Johan Peder Nilsen (1898-1988) og husmor Alvhild Johnsen (1912-1988)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Finnmark, 1993 - 1997, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997
    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Kommunal- og arbeidsdepartementet, kommunalsaker, 23.10.1997 - 01.01.1998
    Statssekretær, Kommunal- og regionaldepartementet, 01.01.1998 - 17.03.2000

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldskole 1965
  • Deleksamen til examen artium 1986
  • Samisk 20vt 2003
  • Prosjektledelse 30vt 2007

Yrke

  • Servitør, Kautokeino Turisthotell 1972-1979
  • 1. kontorfullmektig, Landbruksetatens kontor 1980-1987
  • Biblioteksjef Kautokeino kommune 1987-1989
  • Leder Seksjon for undervisning og informasjon ved Nordisk Samisk Institutt 1989-1990
  • Prosjektleder Seksjon for undervisning og informasjon ved Nordisk Samisk Institutt 1990-1991
  • Konsulent Nordisk Samisk institutt 2000-2002
  • Prosjektleder Nordreisa kommune fra 2006
  • Prosjektleder Karasjok kommune 2006-2006

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Karasjok kommunestyre 2003-2007

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Finnmark 1983-1987, medlem 1987-1991
  • Medlem fylkesutvalg, Finnmark 1991-1993

Offentlige verv

  • Varamedlem Folketrygdfondet - 5. fondsstyre, Tromsø 1984-1990
  • Medlem Utbyggingsstyret, Finnmark 1987-1991
  • Nestleder Trafikksikkerhetsutvalget, Finnmark 1987-1993
  • Varamedlem Det regionale høgskolestyret for Finnmark 1988-1994
  • Medlem Styret for Nordisk Samisk Institutt 1989-1991 (arbeidtakerrepresentant)
  • Varamedlem Husbankens avdelingsstyre i Hammerfest 1990-1994
  • Leder Likestillingsutvalget, Finnmark 1991-1993
  • Medlem Landsdelsutvalget for Nord-Norge 1991-1993
  • Medlem Det regionale helseutvalget for Nord-Norge 1991-1993
  • Leder Helse- og sosialstyret, Finnmark 1991-1993 (fylkesråd)
  • Leder Psykiatriplanutvalget, Finnmark 1992-1992
  • Medlem Styret for Regionsykehuset i Tromsø (RiTø) 1992-1993
  • Leder Prosjektgruppen som la fram Handlingsplan for innføring av samisk språklov 1992
  • Leder Prosjektgruppen som la fram rapporten Tospråklighet i samiske kommuner i Indre Finnmark 1992
  • Politisk rådgiver Sametingsrådet 2002-2006

Tillitsverv i partier

  • Varamedlem Sp's sentralstyre 1983-1985, medlem 1998-2000
  • Leder Finnmark Sp 1987-1991
  • Leder Senterkvinnene 1998-2000

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Landbruksetatens tjenestemannslag, Finnmark
  • Leder Barggiid Searvi, NSI (tjenestemannsorganisasjon)

Andre administrative verv

  • Leder Representantskapet for Luostesjok Kraftlag fra 2003
  • Medlem Styret for Beaivvas Sami Teahter fra 2004
  • Leder Styret for stiftelsen Studentboliger i Kautokeino
  • Leder Styret for Keutokeino krisesenter

Litteratur

  • Gaup, Johanne: Guovttegielala~svuohta Sis-Finnm'arkku s'ami suohkaniin (= Tospråklighet i samiske kommuner i Indre-Finnmark), S'ami instituhtta Guovdageaidnu 1991
  • Gaup, Johanne: Doaibmaevttohusat s'ami giellal'aga cadaheami oktavuodas (= Forslag til tiltak i forbindelse med innføring av samisk språklov), S'ami instituhtta Guovdageaidnu 1991
  • Kartlegging og utredning av offentlige samiske informasjonstjenester, 2001
  • Offentlige brosjyrespråk - hvorfor er det så vanskelig, 2002