Jenssen, Jens Martin Arctander

Jenssen, Jens Martin Arctander (1885-1968)

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 28.07.1885 i Evenes, Nordland
  • Død 03.10.1968
  • Sønn av gårdbruker Jens Petter Pedersen og Anne Bendigte Pedersdatter

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Kjøpstedene i Østfold og Akershus fylker (Drøbak, Fredrikstad, Halden, Moss, Sarpsborg), 1945 - 1949, NKP.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Varapresident, Lagtinget, 10.12.1945 - 13.01.1947

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 21.07.1949 - 09.12.1949
    Formann, Universitets- og fagskolekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1904
  • Cand.philol. 1911
  • Studier i utlandet 1913, 1919, 1924

Yrke

  • Lærer i folkeskolen 1904-1905
  • Adjunkt i Vadsø 1912-1915
  • Lektor i Fredrikstad 1915-1931
  • Rektor ved Sarpsborg kommunale høyere almenskole 1931-1955

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fredrikstad formannskap 1919-1922, 1922-1925

Offentlige verv

  • Medlem Tilsynskomiteen for de kommunale bygninger og tomter 1920-1926
  • Medlem Styret for Fredrikstad kommunale kinomatografer 1920
  • Medlem Innstillingskomite for alderdoms-, enke- og invalidepensjon 1923-1926
  • Varaformann Tilsynsnemnda for arbeidskontoret, Fredrikstad 1924-1927, formann 1927-1931
  • Medlem Folkebibliotekets bokutvalg 1925
  • Formann Bibliotekstyret 1932-1943, 1945-1951
  • Formann Sarpsborg folkeopplysningsråd 1933-1943, 1945-1946
  • Formann Skolestyret 1945-1951
  • Medlem Kringkastingsrådet 1947-1951

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Filologenes og realistenes forening 2. krets 1925-1934
  • Medlem Styret i Filologenes og realistenes landsforening 1925-1931
  • Ordfører Representantskapet i Norsk lektorlag 1930-1934
  • Medlem Styret i Østfold avdeling av fortidsminnemerke-foreningen 1934-1950
  • Medlem Sentralstyret i Norsk lektorlag 1934-1937
  • Medlem Styret i Kultur og minne, Sarpsborg 1937-1944
  • Medlem Styret for Sarpsborg avdeling av foreningen Norden 1946-1948
  • Medlem Hovedstyret i foreningen "Norden" 1949-1950