Lunde, Jens

Lunde, Jens (1884-1974)

Parti:
Bondepartiet
Sist innvalgt som representant for
Sogn og Fjordane 1950-1953
Ansiennitet:
8 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Lunde, Jens har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.01.1884 i Aurland, Sogn og Fjordane
  • Død 13.11.1974
  • Sønn av gardbruker Peder Jensen Skjerdal Lunde (1842-1920) og Ingebjørg Hjellum (1849-1943)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Sogn og Fjordane, 1931 - 1933, B.
  • Vararepresentant nr 2 for Sogn og Fjordane, 1934 - 1936, B.
  • Vararepresentant nr 1 for Sogn og Fjordane, 1937 - 1945, B.
  • Representant nr 3 for Sogn og Fjordane, 1945 - 1949, B.
  • Representant nr 3 for Sogn og Fjordane, 1950 - 1953, B.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Sekretær, Landbrukskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Nestformann, Landbrukskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 24.06.1946 - 10.01.1950

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1950-53

    Sekretær gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Sogndal folkehøgskule 1901-1902
  • Lærdal landbruksskule 1902-1903
  • Eksamen Norges landbrukshøyskole 1907
  • Studiereiser i Skottland 1907
  • Studiereiser i Danmark, Sverige og Tyskland 1920, 1936

Yrke

  • Lærer ved landbrukskurs Hedmark 1908-1909
  • Lærer ved landbruksskolen Stend 1909-1912
  • Fylkesagronom i Sunnfjord 1912-1917
  • Tok over farsgarden i Aurland 1917
  • Styrer Sogn jordbruks- og hagebruksskule 1917-1923
  • Landbrukssekretær i Sogn og Fjordane 1923-1949
  • Fylkeslandbrukssjef i Sogn og Fjordane 1949-1954

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Aurland kommunestyre 1919-1922, 1922-1925, ordfører 1925-1928, medlem 1928-1931, 1931-1934, 1934-1936, ordfører 1936-1937, 1937-1941, medlem 1945-1945

Offentlige verv

  • Medlem Nemnda til revisjon av alkohollovgivninga av 1939 fra 1939
  • Medlem Slaktehusnemnda av 1948 fra 1948

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Sogn og Fjordane bondeparti fra 1927
  • Medlem Bondepartiets landsstyre fra 1936
  • Formann Sogn og Fjordane Bondeparti 1936-1947

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Aurland sogelag 1952-1974
  • Formann Styret i Indre Sogn krets av Norges Bondelag

Andre administrative verv

  • Direktør Aurland sparebank 1922-1924
  • Formann Forstanderskapet ved Aurland sparebank 1927-1957
  • Formann Styret for Sogns Avis 1928-1952
  • Formann Styret for A/S Leinafall 1930-1945

Litteratur

  • Lunde, Jens: Artiklar om jord- og husdyrbruk i ulike tidsskrift