Marcussen, Jens

Marcussen, Jens (1926-2007)

Parti:
Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som representant for
Aust-Agder 1989-1993
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Marcussen, Jens har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 20.05.1926 i Dypvåg, Aust-Agder
  • Død 29.01.2007
  • Sønn av skipsreder Jens Nicolai Bertrand Marcussen (1886-1972) og husmor Maria Tovsen (1896-1981)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Rogaland, 1981 - 1985, FrP.
  • Representant nr 3 for Aust-Agder, 1989 - 1993, FrP.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1989-93

    1. varapresident, Lagtinget, 10.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Landbrukskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 12.06.1985 - 30.09.1985

    1989-93

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Leder, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Valgkomiteen, 22.02.1991 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1982 -

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Sekretær gruppestyret og innpisker, Fremskrittspartiet, 01.10.1981 - 30.09.1985

    1989-93

    Varamedlem gruppestyret og innpisker, Fremskrittspartiet, 01.10.1989 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen ved Oslo Handelsgymnasium 1946
  • Befalskurs i Luftforsvaret 1947

Yrke

  • Gårdsgutt, postfunksjonær og butikkekspeditør 1948-1951
  • Kontorist i London og Newcastle 1951-1952
  • Kontorist ved sin fars skipsrederikontor, Askerøy 1952-1957
  • Skipsreder fra 1958
  • Redaktør i avisen Fremskritt 1976-1978
  • Skogeier 1976-1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Dypvåg kommunestyre 1951-1955, 1955-1959, 1959-1960
  • Medlem Tvedestrand formannskap 1960-1963, 1963-1965, 1966-1967, 1971-1974
  • Varaordfører Tvedestrand kommunestyre 1965-1966, ordfører 1967-1971, medlem 1974-1975, 1979-1981

Fylkespolitisk aktivitet

  • Fylkesvaraordfører fylkesting, Aust-Agder 1967-1971, medlem 1975-1979, 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem en rekke kommunale nemnder 1952-1981
  • Formann Budsjett- og regnskapsnemnd i Aust-Agder Kraftverk 1966-1968
  • Medlem en rekke fylkeskommunale nemnder 1967-1981
  • Medlem Styret for sjømannsskolen, Arendal 1971-1975
  • Formann Fylkesskolestyret, Aust-Agder 1972-1975
  • Medlem Styret for Aust-Agder sentralsykehus 1975-1980
  • Medlem Ligningsnemnda, Tvedestrand 1980
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1994-2001
  • Medlem Havnestyret, Tvedestrand (i 3 år)

Tillitsverv i partier

  • Formann Dypvåg Høyre 1952-1959
  • Formann Tvedestrand Høyre 1960-1962
  • Formann Aust-Agder Høyre 1972-1975
  • Medlem Høyres landsstyre 1972-1975
  • Gruppesekretær FrPs stortingsgruppe 1976-1977, 1985-1986
  • 1. viseformann FrP 1976-1978, ordfører 1979-1980

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Askerøy Vel 1951-1960
  • Formann Askerøy Seilforening 1958-1961

Andre administrative verv

  • Formann Kontrollkomiteen i Dypvåg Sparebank 1958-1960
  • Formann Styret for Skibs A/S Askerøy 1970-1995
  • Formann Styret for D/S A/S Audun 1972-1995
  • Formann Styret for D/S A/S Asgerd 1972-1995
  • Formann Styret for Sørlax A/S 1976-1978
  • Medlem Representantskapet for Finansco A/S 1986-1990

Litteratur

  • Marcussen, Jens: Sønner av Askerøy : en historie om gården Østre Askerøy fra år 1600-2000 , Stikka Trykkeri Tvedestrand 2000