Steffensen, Jens Olai

Steffensen, Jens Olai (1891-1961)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1954-1957
Ansiennitet:
24 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Steffensen, Jens Olai har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.03.1891 i Bø, Nordland
  • Død 17.10.1961
  • Sønn av fisker og småbruker Mons Iver Steffensen (1854-1925) og Birgitte Andrine Jensen (1860-1954)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Nordland, 1934 - 1936, A.
  • Representant nr 2 for Nordland, 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 1 for Nordland, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 2 for Nordland, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 2 for Nordland, 1954 - 1957, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1950
    Formann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Formann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
    Formann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1954-57

    Medlem, Spesialkomité om Statsselskapskommisjonen av 1955, 15.11.1955 - 17.06.1957

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 04.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Drev fiske 1904-1906, 1907-1913, 1924-1934
  • Anleggsarbeider 1906, 1913-1923
  • Egen båt fra 1930
  • Inspektør for Andøya, Troms og Finnmark i Den norske stats Fiskeribank fra 1938

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bø kommunestyre 1925-1928, varaordfører 1934-1937, 1937-1941, ordfører 1945-1945

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Bø 1922-1924
  • Medlem Ligningsnemnda, Bø 1925-1927, nestformann 1928, formann 1929-1930, medlem 1931-1932
  • Medlem Komiteen om rentefrie lån til fornyelse av fiskeriflåten av 1936 fra 1936
  • Medlem Komiteen om finansiering av fiskerinæringen av 1937 fra 1937
  • Medlem komite angående nye ervervsmuligheter innen fiskerinæringen av 1939 fra 1939
  • Medlem komite angående fiskernes krigsskade og om fiskets modernisering av 1947 fra 1947
  • Formann Styret for Statens fryseri, Melbu 1949-1961
  • Medlem Trålerlovkommisjonen 1949-1950

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Bø arbeiderparti fra 1928
  • Varamedlem Arbeiderpartiets landsstyre fra 1936

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Kirkenes kooperative forening 1914-1918
  • Formann Kirkenes samorganisasjon 1917-1919
  • Formann Norges fiskarlag 1937-1941, 1945-1951
  • Formann Styret for Norges råfisklag 1952-1961

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for "Folkets frihet" 1914-1918
  • Sekretær "Nordens klippe", Kirkenes 1916-1920
  • Formann Representantskapet for Fiskernes Bank 1949-1961

Litteratur

  • Nordgård, Johan: Jens Steffensen i Norsk Fiskeripolitikk etter 1945 med hovedvekt på hans rolle i trålfiske- og notfiskestriden