Holte, Jørgen

Holte, Jørgen (1944-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Møre og Romsdal 1997-2001
Ansiennitet:
6 år, 152 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 16.05.1944 i Volda, Møre og Romsdal
  • Sønn av bonde/fisker Johan Holte (1904-1986) og bonde/husmor Lovise Johanne Flote (1903-1998)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Møre og Romsdal, 1993 - 1997, Sp.
  • Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1997 - 2001, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 17.10.1997-17.03.2000 for Gudmund Restad.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1997 - 17.03.2000
    Varamedlem, Valgkomiteen, 26.03.1999 - 17.03.2000

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 04.11.1993 - 30.09.1997
    Delegat, FNs generalforsamling, 1996 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1997-2001

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 17.10.1997 - 17.03.2000

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkehøgskole 1960
  • Agronomutdanning Lyngdal landbruksskule 1962-1964
  • Frogner kommunale handelsskole 1969

Yrke

  • Agronom ved Lyngdal Jordbruksskole 1965-1968
  • Salgsrepresentant Eiksmaskin Oslo 1968-1970
  • Avdelingsleder Vestlandske Salslag, Ålesund 1970-1979
  • Bonde fra 1973
  • Produksjonsrettleder Volda Meieri 1979-1981
  • Jørgen Holte Rådgivning og Distriktsutvikling fra 2001

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Volda kommunestyre 1975-1979, 1979-1983

Offentlige verv

  • Domsmann Tingretten, Sunnmøre fra 2003
  • Medlem Kontrollutvalget, Volda fra 2003

Tillitsverv i partier

  • Fylkesformann Vest-Agder Senterungdom 1966-1968
  • Formann Oslo Senterungdom 1968-1969
  • Medlem Sentralstyret i Senterungdommens Landsforbund 1968-1971

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Møre og Romsdal Bondelag 1980-1981
  • Fylkesformann Møre og Romsdal Bondelag 1981-1988
  • Medlem Styret i Norges Bondelag 1987-1988
  • 2. nestleder Norges Bondelag 1988-1993
  • Medlem Styringsgruppa for To pris, Norske Melkeprodusenters Landsforbund (N.M.L) 1989-1993
  • Medlem Styringsgruppa for Markedsføring av Bygdeturisme under NORTRA 1989-1993
  • Rådsordfører Kompetansesenteret for bygdeturisme, Røros 1989-1993
  • Medlem Norsk støttekomite for the Abraham Centre in the Gaza Strip 1997-2000

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Sunnmørsbanken, Volda 1978-1988, formann 1988-1990
  • Medlem Representantskapet for Forenede Forsikring 1988-1992
  • Medlem Styret for Olavsfondet 1995
  • Medlem Styret for Folkestad Kulturhus BA 2002-2007
  • Leder Styret for Folkestad Kraftverk AS fra 2003
  • Medlem Styret for Brødrene Dale AS fra 2005
  • Medlem Styret for Den Norske Matfestivalen fra 2005
  • Medlem Styret for Stiftelsen Sunnmøre Museum fra 2006
  • Formann Styret for Nordvest Kompetanse Eigedom A/S fra 2007