Wiik, Johan

Wiik, Johan (1885-1970)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Nord-Trøndelag 1954-1957
Ansiennitet:
30 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Wiik, Johan har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 08.03.1885 i Fosnes, Nord-Trøndelag
  • Død 03.10.1970
  • Sønn av tømmermann, småbruker Tarald Helgesen Wiik (1823-1917) og Olea Hatland (1844-1922)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 1928 - 1930, A.
  • Representant nr 5 for Nord-Trøndelag, 1931 - 1933, A.
  • Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 1934 - 1936, A.
  • Representant nr 3 for Nord-Trøndelag, 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1954 - 1957, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Midlertidig visepresident, Stortinget, 22.03.1947 - 30.04.1947
    Midlertidig visepresident, Odelstinget, 06.12.1947 - 13.12.1947
    Visepresident, Odelstinget, 12.01.1948 - 10.01.1949
    Visepresident, Stortinget, 11.01.1949 - 10.01.1950

    1950-53

    Visepresident, Stortinget, 17.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Visepresident, Stortinget, 16.01.1954 - 10.01.1957

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Formann, Fullmaktskomiteen, 04.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Vei- og jernbanekomiteen, 13.12.1945 - 16.03.1948
    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 16.03.1948 - 10.01.1950
    Formann, Den forberedende fullmaktskomité, 21.07.1949 - 09.12.1949

    1950-53

    Formann, Fullmaktskomiteen, 11.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Formann, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953

    1954-57

    Formann, Fullmaktskomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Formann, Den forberedende fullmaktskomité, 22.03.1957 - 09.12.1957

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Medlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 29.05.1946 - 10.01.1950
    Medlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1957 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Fortsettelsesskole
  • Namdal folkehøgskole

Yrke

  • Fisker og seilte i kystfart
  • Maskinagent
  • Gårdbruker
  • Losse- og lastearbeider i Namsos 1910
  • Forretningsfører i Namdalens sosialdemokrat 1918-1919

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Namsos formannskap 1922-1925, 1931-1934, 1934-1937, 1937-1940
  • Varaordfører Namsos kommunestyre 1925-1926, ordfører 1927-1928

Offentlige verv

  • Forliksmann fra 1921
  • Varamedlem Hovedstyret for statsbanene 1933-1948, medlem 1948
  • Medlem Trafikkrådkomiteen av 1934 fra 1934
  • Medlem Befalsordningskomiteen av 1938 fra 1938
  • Medlem Rådet for Den Norske Stats Husbank fra 1946, formann fra 1949
  • Medlem Jordlovkomiteen av 1947 fra 1947
  • Formann Utvalget til revisjon av statsbudsjettet av 1949 fra 1949
  • Medlem Namsos overformynderi
  • Medlem og formann Styret for kretssykekassen
  • Medlem Havnestyret, Namsos
  • Medlem Forliksrådet, Namsos
  • Medlem Fylkesstyret i Nord-Trøndelag kretssykekasse
  • Medlem Samferdselsrådet av 1947
  • Medlem Kommunikasjonskomiteen, Namsos

Tillitsverv i partier

  • Formann Namsos Arbeiderparti 1926-1927

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Namsos kaiarbeiderforening (medstifter av foreningen i 1912)
  • Medlem Forretningsutvalget i Namsos faglige samorganisasjon
  • Sekretær Namsos faglige samorganisasjon