Alvheim, John I.

Alvheim, John I. (1930-2005)

Parti:
Fremskrittspartiet
Sist innvalgt som representant for
Telemark 2001-2005
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Alvheim, John I. har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

  • Født 21.05.1930 i Øygarden, Hordaland
  • Død 05.12.2005
  • Sønn av fisker og småbruker Joakim Knutsen Alvheim (1893-1958) og husmor Ingeborg Larsen (1895-1972)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Telemark, 1973 - 1977, KrF.
  • Representant nr 5 for Telemark, 1989 - 1993, FrP.
  • Representant nr 8 for Telemark, 1993 - 1997, FrP.
  • Representant nr 3 for Telemark, 1997 - 2001, FrP.
  • Representant nr 2 for Telemark, 2001 - 2005, FrP.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Nestleder, Sosialkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Leder, Sosialkomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Leder, Sosialkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2001-2005

    Leder, Styret for Pensjonsordningen for stortingsrepresentanter, 04.12.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 30.09.1993
    Delegat, FNs generalforsamling, 1991 -

    1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997
    Delegat, FNs generalforsamling, 1996 -

    1997-2001

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 28.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.2001 - 30.09.2002
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2002 - 30.09.2005
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2003 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1989 - 11.01.1991
    Medlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 11.01.1991 - 01.10.1992
    Nestformann gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1992 - 30.09.1993

    1993-97

    Nestformann gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Nestformann gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1997 - 30.09.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diakonhøyskole 1954
  • Anestesisykepleier 1956
  • Økonomisk administrativ tilleggsutdanning 1962-1964

Yrke

  • Sanitetskvartermester Marinen 1954-1956
  • Anestesisykepleier Askim sykehus 1956-1961
  • UNIFIL-hospitalet i Gaza, oversykepleier, løytnant 1958-1959
  • Oversykepleier ved Notodden sykehus 1961-1964
  • Forvalter Notodden sykehus 1961-1966
  • UNIFIL-hospitalet i Gaza, oversykepleier 1961
  • Økonomisjef Notodden sykehus 1966-1979
  • Kirkens Nødhjelp i Bangladesh 1972
  • Kirkens Nødhjelp i Etiopia 1974
  • Norges Røde Kors i Libanon 1976
  • Administrator Norges Røde Kors i Bangladesh 1979-1980
  • Administrasjonssjef Notodden sykehus 1980-1987
  • Direktør ved Notodden sykehus 1987-1993

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • FN-medaljen for tjeneste i UNIFIL Gaza 1958
  • Forsvarets medalje for internasjonale operasjoner 2006
  • FNs fredspris medalje 2006

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Notodden formannskap 1967-1971 (for KrF), 1971-1975 (for KrF), 1975-1979 (for KrF), 1987-1991 (for FrP)
  • Medlem Notodden bystyre 1991-1995 (for FrP), varaordfører 1995-1999 (for FrP)

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Telemark 1975-1979 (for KrF), 1987-1991 (for FrP), 1991-1995 (for FrP), 1995-1999 (for FrP)

Offentlige verv

  • Lekdommer Byretten, Notodden 1967-1979, 1987-1989
  • Medlem Helse- og sosialutvalget, Telemark 1975-1979
  • Medlem Administrasjons- og likestillingsutvalget, Telemark 1987-1991

Tillitsverv i partier

  • Formann Notodden FrP 1984-1988
  • Formann Telemark FrP 1985-1991
  • Medlem FrPs landsstyre 1986-1996
  • Medlem FrPs sentralstyre 1986-2005
  • 2. nestformann FrP 2001-2005

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Notodden Kristne Kameratklubb 1963-1988
  • Formann Klubbens behandlingssenter Notodden 1972-1988

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Nordagutu Rekonvalesenter 1981-1989

Litteratur

  • Stordal, Maj-Lis: Fra småting til Storting: i anledning John Ingolf Alvheims 60-årsdag 21. mai 1990, Notodden 1990
  • Møller, Arvid: Alvheim, Schibsted Oslo 2005