Klinge, Jenny

Klinge, Jenny (1975-)

Parti:
Senterpartiet
Representant
for Møre og Romsdal 2013-2017
Medlem:
Justiskomiteen
Ansiennitet:
7 år, 254 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 28.11.1975 i Surnadal, Møre og Romsdal
  • Datter av stuert, fiskehandler, slakter og småbruker Ole Klinge (1929-2003) og kokk og husmor Else Ness (1940-2008)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 2005 - 2009, Sp.
  • Representant nr 7 for Møre og Romsdal, 2009 - 2013, Sp.
  • Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 2013 - 2017, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Medlem, Justiskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Justiskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 2009-2013

    Medlem, Den særskilte komité til å behandle redegjørelse fra justisministeren og forsvarsministeren i Stortingets møte 10. november 2011 om angrepene 22. juli, 17.11.2011 - 08.03.2012

Medlemskap i delegasjoner

  • 2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 12.11.2013 - 26.03.2015

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Andre varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.2009 - 06.04.2011

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Øye barneskole 1982-1988
  • Surnadal ungdomsskole 1988-1991
  • Surnadal vgs. 1991-1994
  • Orkdal vgs. 1993-1994
  • Grunnfag sosiologi, UiO 1995-1996
  • Grunnfag tysk, UiO 1996-1997
  • Grunnfag historie, UiO 1998-1999
  • Natur- og kulturveiledning, Norges idrettshøgskole 2004-2005
  • Styrekurs, BI 2005
  • Styrelederkurs, BI 2006

Yrke

  • Lærer for fremmedspråklige, Halsa kommune 1998-2000
  • Flyktningkonsulent, Surnadal kommune 1999-2000
  • Selvstendig næringsdrivende, Sæterbø Hus & Hage 2002-2006
  • Maler og kontormedarbeider, Sæterbø Hus & Hage AS 2006-2008

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Målpris Nordmøre Mållag 2013

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Surnadal formannskap 1999-2003
  • Varaordfører Surnadal kommunestyre 2003-2007

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 2003-2007

Offentlige verv

  • Medlem Kulturstyret, Surnadal 1999-2003
  • Leder Styret for Ungdomsrådet, Surnadal 1999-2003
  • Medlem Styret for Kulturskolen på indre Nordmøre 2003-2007
  • Medlem Fylkeskulturutvalget, Møre og Romsdal 2003-2007
  • Medlem Fylkesrådet for funksjonshemmede, Møre og Romsdal 2003-2007
  • Leder Driftsstyret for Vaulen 2005-2007
  • Leder Plan- og byggenemnda for Øye Stadion 2006-2009

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Surnadal Sp 2000-2002, leder 2002-2004

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Nordmøre folkehøgskole 2005-2006, leder 2006-2008
  • Medlem Styret for Stiftelsen Nordmøre museum 2006-2009