Lilletun, Jon

Lilletun, Jon (1945-2006)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Vest-Agder 2005-2009
Ansiennitet:
16 år, 325 dager

Gå til bildegalleri

Lilletun, Jon har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

  • Født 23.10.1945 i Vossestrand, Hordaland
  • Død 21.08.2006
  • Sønn av landpostbud og småbruker Lars Lilletun (1895-1989) og husmor Inger Humlebrekke (1901-1997)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Vest-Agder, 1981 - 1985, KrF.
  • Representant nr 3 for Vest-Agder, 1989 - 1993, KrF.
  • Representant nr 2 for Vest-Agder, 1993 - 1997, KrF.
  • Representant nr 1 for Vest-Agder, 1997 - 2001, KrF.
  • Representant nr 1 for Vest-Agder, 2001 - 2005, KrF.
  • Representant nr 3 for Vest-Agder, 2005 - 2009, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 17.10.1997-17.03.2000, Dagrun Eriksen møtte som representant.
  • Fra 21.08.2006, Dagrun Eriksen møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 2005-2009

    Visepresident, Lagtinget, 10.10.2005 - 21.08.2006

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Leder, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Næringskomiteen, 22.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Utenrikskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Valgkomiteen, 01.11.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 21.08.2006
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 21.08.2006
    Medlem, Utenrikskomiteen, 19.10.2005 - 21.08.2006

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1989 -

    1993-97

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1993 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 30.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.2001 - 30.09.2002
    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 21.11.2001
    Nestleder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 21.11.2001 - 30.09.2005
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2002 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 10.11.2005 - 21.08.2006

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1993 - 30.09.1997

    2001-2005

    Leder gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 19.10.2001 - 15.03.2005

    2005-2009

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 17.10.2005 - 21.08.2006

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kirke-, utdannings- og forskningsdepartementet, 17.10.1997 - 17.03.2000

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole, Voss 1959-1960
  • Kongshaug handelsskole, Os 1962-1963

Yrke

  • Handelsdreng Vossestrand 1960-1962
  • Sjåfør og ekspeditør Bergen 1963-1964
  • Handelsbestyrer Fjell 1966-1967
  • Bestyrer for agenturforretning Bergen 1968-1969
  • Egen agenturforretning Kristiansand 1970-1975
  • Klubbkonsulent, Ungdomskontoret Kristiansand kommune 1975-1977
  • Ungdomssekretær Vennesla kommune 1977-1983
  • Kultursekretær Vennesla kommune 1983-1987
  • Tiltakskonsulent Vennesla kommune 1987-1989

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vennesla formannskap 1983-1987

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Vest-Agder 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Kulturstyret, Vennesla 1979-1983
  • Medlem Fylkeskulturstyret, Vest-Agder 1979-1983, 1987-1989
  • Medlem Styringsgruppen for alternative driftsformer for fritidshjem 1979-1983
  • Medlem Styret for Vennesla kommunale utviklingsselskap 1983-1987
  • Medlem Statens barne- og ungdomsråd 1983-1987
  • Varamedlem UD's rådgivende utvalg for fordeling av disposisjonsbevilgninger til norske ungdomsorganisasjoners internasjonale arbeid 1985-1987
  • Varamedlem Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1990-1992
  • Medlem Utvalget for Menneskerettigheter 1990-1993
  • Varaobservatør Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1992-1995

Tillitsverv i partier

  • Formann Bergen KrFU 1968-1970
  • Medlem Sentralstyret i KrFU 1975-1979
  • 1. nestleder Vest-Agder KrF 1980-1983, leder 1983-1984
  • 2. nestleder KrF 1987-1999

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Blå Kors' alkoholpolitiske utvalg 1977-1981
  • Leder Kommunenes sentralforbund i Vest-Agders Skole- og kulturutvalg 1983-1987
  • Medlem Israelsmisjonens landsstyre 2001-2006
  • Medlem diverse styrer innenfor kristent ungdomsarbeid

Andre administrative verv

  • Medlem Målpolitisk råd ved L/L Det Norske Teatret 1994-1996
  • Medlem Styret for Sørlandets Kompetansefond 2001-2006
  • Medlem Styret for Agder Vitenskapsakademi 2003-2006