Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Nyland, Johan M. ( 1931-2007 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Oppland 1993-1997
Ansiennitet: 12 år, 158 dager

Nyland, Johan M. har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 06.10.1931 i Østre Toten, Oppland
Død 13.04.2007
Sønn av baker Johan Markus Nyland (1905-1975) og hjemmeværende/konfeksjonsarbeider Nora Amalie Engh (1908-2003)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Oppland, 1981 - 1985, A.
Representant nr 4 for Oppland, 1985 - 1989, A.
Representant nr 3 for Oppland, 1989 - 1993, A.
Representant nr 4 for Oppland, 1993 - 1997, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

1985-89

Medlem, Samferdselskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Medlem, Samferdselskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

1993-97

Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

1989-93

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1990 - 30.09.1993

1993-97

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse brevkurs og andre faglig politiske kurs og brevringer (over flere år)
  • Yrkesskole bygningslinje 1946-1947
  • Aftenskole 1946-1947

Lærlingepraksis

  • Læregutt på bygg og ved O. Mustad og Søn mekanisk verksted i Gjøvik 1947-1952

Fagbrev

  • Fagbrev som freser 1952

Yrke

  • Freser ved O. Mustad og Søn mekanisk verksted i Gjøvik 1952-1963
  • Reparatør ved O. Mustad og Søn mekanisk verksted i Gjøvik 1963-1968
  • Kontrollør ved O. Mustad og Søn mekanisk verksted i Gjøvik 1968-1971
  • Arbeidsleder ved O. Mustad og Søn mekanisk verksted i Gjøvik 1971-1985

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • 40-års merke fra Arbeiderpartiet 1985
  • 40-års merke fra LO 1988
  • 50-års merke fra Arbeiderpartiet 1995
  • 50-års merke fra LO 1998

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Østre Toten kommunestyre 1955-1959, 1959-1963, 1963-1967, varaordfører 1971-1975
  • Medlem Østre Toten formannskap 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Oppland 1971-1975, fylkesvaraordfører 1975-1979, 1979-1983, 1983-1987

Offentlige verv

  • Leder Desisjonsnemnda, Østre Toten 1964-1967
  • Medlem Skjønnsmannsutvalget 1964-1971
  • Formann Kinostyret, Østre Toten 1964-1971
  • Formann Tomteselskapet, Østre Toten 1971-1975
  • Formann Byggekomiteen for Østre Toten sykehjem 1974-1977
  • Formann Samferdselsnemnda, Oppland 1976-1981
  • Formann Ressurs- og næringsutvalget 1976-1981
  • Formann Administrasjonsutvalget 1976-1985
  • Formann Lønnsutvalget 1976-1985
  • Medlem Styret for Oppland fylkes elektrisitetsverk 1976-1980, formann 1980-1986, medlem 1986-1990
  • Formann Reiselivsrådet 1977-1986
  • Medlem Styret for Opplandskraft 1980-1986
  • Leder Eldrerådet, Østre Toten fra 1999
  • Leder Eldrerådet, Oppland 2003-2007

Tillitsverv i partier

  • Formann Kapp Arbeiderungdomslag (AUL) 1948-1956
  • Medlem Styret for Vestoppland Arbeiderungdomslag (AUL) 1948-1954
  • Kasserer Vestoppland Arbeiderparti 1955-1959
  • Formann Østre Toten Arbeiderparti 1960-1964
  • Formann Arbeiderpartiets gruppe i Østre Toten kommunestyre 1971-1975
  • Formann Arbeiderpartiets gruppe i Oppland fylkesting 1979-1985
  • Medlem Styret for Oppland Arbeiderparti 1981-1983
  • Leder Eldregruppe i Østre Toten Arbeiderparti fra 2001

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Kapp Arbeiderforening 1956-1962, medlem fra 1985
  • Medlem Kapp Musikkforening 1958-1960, formann 1960-1966, medlem 1966-1976
  • Formann Styret for Kapp samvirkelag 1960-1964
  • Medlem Styret i Vestoppland musikkforbund 1960-1964
  • Nestformann Brusveen Jern og Metall 1964-1968
  • Medlem Forhandlingsutvalget i Brusveen Jern og Metall 1964-1968
  • Medlem Styret for Kommunenes Sentralforbund i Oppland 1976-1985
  • Diverse tillitsverv fagorganisasjon
  • Tillitsverv Kapp Idrettsforening

Andre administrative verv

  • Medlem Forstanderskapet ved Totens Sparebank 1966-1977
  • Medlem Styret for Oppland Arbeiderblad 1968-1978, formann 1978-1997
  • Medlem Styret for Beitostølen Helsesportsenter 1985-1994
  • Medlem Arbeidsutvalget for Beitostølen Helsesportsenter 1985-1994
  • Medlem Styret for stiftelsen Hest og helse 1998-2003
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget