Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Alstad, Jon Olav ( 1968- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for Nord-Trøndelag 2001-2005
Ansiennitet: 8 år, 157 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 09.08.1968 i Stjørdal, Nord-Trøndelag
Sønn av gårdbruker Jon Alstad (1934-2000) og sykepleier Astrid Ingebjørg Folstadli (1942-)

Stortingsperioder

Representant nr 5 for Nord-Trøndelag, 1993 - 1997, A.
Representant nr 5 for Nord-Trøndelag, 1997 - 2001, A.
Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 2001 - 2005, A.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 01.10.2001-19.10.2001 for Bjarne Håkon Hanssen.

Medlemskap i stortingskomiteer

1993-97

Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i delegasjoner

1997-2001

Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 07.10.1997 - 30.09.2001
Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1997 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Stjørdal videregående skole 1987
  • Handelshøyskolen BI 1989-1991
  • Høgskolen i Nord-Trøndelag, økonomiske fag 2002-2004

Yrke

  • Landbruksvikar 1986-1989
  • Maskinoperatør Dyno Norplast 1987-1989
  • Gårdbruker fra 1995
  • Tankesmia AS fra 2004
  • Samfunnskontakt NAF region nord 2009-2011
  • Leder NAF politikk- og forbrukerseksjonen fra 2011

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stjørdal kommunestyre 1987-1991, 1991-1993, 2007-2011

Offentlige verv

  • Medlem Hovedutvalget for undervisning, Stjørdal 1987-1991
  • Nestleder Hovedutvalget for kultur, Stjørdal 1992-1993
  • Medlem Fylkeslandbruksstyret i Nord-Trøndelag 2003-2007
  • Medlem Kringkastingsrådet fra 2005
  • Medlem Oppvekstkomiteen, Stjørdal fra 2007

Tillitsverv i partier

  • Leder Stjørdal AUF 1987-1989
  • Sekretær Sinsen Arbeidersamfunn 1990-1991
  • Kasserer Innflytternes AUF 1990-1991
  • Medlem AUFs landsstyre 1991-1993
  • Leder Nord-Trøndelag AUF 1991-1993
  • Medlem A's fylkesstyre 1991-2004
  • Ungdomssekretær Arbeiderbevegelsen i Nord-Trøndelag 1992-1993
  • Medlem A's kulturutvalg 2000
  • Leder Nord-Trøndelag A 2002-2004

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Det sentrale interimstyret ved etableringen av "Ungdom mot EF" 1990
  • Leder "Ungdom mot EF" i Nord-Trøndelag 1993
  • Leder Styret i Snøscooterforeningen, SNØFOR fra 2007

Andre administrative verv

  • Nestleder Styret for Midt-norsk filmsenter AS fra 2004
  • Nestleder Styret for Midt-norsk filmfond AS fra 2004
  • Leder Styret for Xstra 2 fra 2006
  • Leder Styret for Tankesmia AS fra 2007

Litteratur

Alstad, Jon Olav: Hvor mye er nok - et debatthefte om økonomisk vekst 1992
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget