Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Andersen, Johan ( 1902-1968 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Vestfold 1965-1969
Ansiennitet: 22 år, 159 dager

Andersen, Johan har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 05.05.1902 i Holmestrand, Vestfold
Død 11.05.1968
Sønn av sjømann Anders Kristiansen (1878-1939) og Maren Jonassen (1878-1965)

Stortingsperioder

Representant nr 1 for Kjøpstedene i Vestfold fylke (Holmestrand, Horten, Larvik, Sandefjord, Stavern, Tønsberg), 1945 - 1949, A.
Representant nr 3 for Kjøpstedene i Vestfold fylke (Holmestrand, Horten, Larvik, Sandefjord, Stavern, Tønsberg), 1950 - 1953, A.
Representant nr 6 for Vestfold, 1954 - 1957, A.
Representant nr 7 for Vestfold, 1958 - 1961, A.
Representant nr 5 for Vestfold, 1961 - 1965, A.
Representant nr 3 for Vestfold, 1965 - 1969, A.

Vararepresentasjoner

Døde 11.05.1968, Willy Jansson møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Militærkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Medlem, Militærkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Medlem, Militærkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Medlem, Militærkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Medlem, Militærkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Medlem, Forsvarskomiteen, 01.10.1967 - 11.05.1968
Medlem, Militærkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1945-49

Medlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 11.01.1948 - 10.01.1950
Varamedlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 24.06.1946 - 10.01.1948

Utdanning og yrkeserfaring

Lærlingepraksis

  • Dreierlære hos Sundt i Oslo 1917-1921

Yrke

  • Ansatt som jerndreier hos Sundt til 1926
  • Melkefabrikken i Holmestrand 1927-1929
  • Jerndreier ved Marinens hovedverft, Horten 1929-1968

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Horten bystyre 1945-1947

Offentlige verv

  • Medlem Skattenemnda for beregning av skatt for pensjonister om ettergiving av skatt 1935-1940
  • Medlem Ligningsnemnda, Horten 1935-1940
  • Medlem Utvalg til å utarbeide instrukser til omarbeidelse av administrasjonen for Kongsberg-Raufoss-Marinens Verft Horten 1946-1948
  • Medlem Sentralrådet for drifts- og produksjonsutvalg ved Statens virksomheter 1946-1951
  • Medlem Rådet for opptak av elever ved det sjømilitære korps i marinen 1951-1968
  • Formann Tiltaksrådet, Horten 1956-1968

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Horten arbeiderparti 1930-1933
  • Formann Horten Arbeiderparti 1951-1966

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Militære verksteders samorg 1933-1934, 1938-1946
  • Varaformann Horten jern- og metallarbeiderforening 1934-1935, formann 1938-1945
  • Klubbformann Marinens hovedverft 1936-1937
  • Formann Militære verksteders samorg 1946-1954, 1956-1958
  • Formann Forsvarsarbeidernes skandinaviske samorg 1949-1952

Andre administrative verv

  • Varamedlem Representantskapet for Horten og Omegn Privatbank 1955-1961, medlem 1962-1968
  • Medlem Representantskapet for Vestfold kraftselskap 1960-1964
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget