Andrå, Jon

Andrå, Jon (1888-1966)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø) 1945-1949
Ansiennitet:
19 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Andrå, Jon har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 12.01.1888 i Drøbak, Akershus
  • Død 15.10.1966
  • Sønn av skolebestyrer Håkon Andraa (1852-1939) og Karen Bergseth (1853-1923)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1925 - 1927, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1928 - 1930, A.
  • Representant nr 1 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1931 - 1933, A.
  • Representant nr 1 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1934 - 1936, A.
  • Representant nr 1 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 1 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1945 - 1949, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1945-49

    Visesekretær, Stortinget, 10.12.1945 - 10.01.1950

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1950
    Sekretær, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Sekretær, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 04.12.1946 - 30.06.1949

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Varamedlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Underoffisereksamen fra festningsartilleriet 1910
  • Lærerskoleeksamen Holmestrand 1914

Yrke

  • Lærer i Tolga 1915
  • Lærer ved Vardø folkeskole 1916-1933
  • Redaktør av bladet "Finnmarken", Vardø 1919-1920
  • Bestyrer ved Vardø folkeskole 1933-1948
  • Riksrevisor 1946-1950
  • Skoledirektør i Nordland 1948-1958

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1958

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vardø formannskap 1919-1922
  • Ordfører Vardø bystyre 1925-1928, 1928-1930

Offentlige verv

  • Medlem Administrasjonsstyret, Vardø 1927-1936
  • Medlem Trålerkomiteen av 1936 fra 1936
  • Medlem Boligplankomiteen av 1945 fra 1945
  • Medlem Utvalget om Grønlandsavtalen 1947
  • Medlem Valgordningskomiteen av 1948 fra 1948
  • Formann Kinostyret, Vardø
  • Formann Skolestyret, Vardø
  • Nestformann Nordland Jernbanekomite

Tillitsverv i partier

  • Formann Finnmark fylkesorganisasjon av DNA 1923-1925
  • Formann Vardø Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Finnmark Kooperative distriktsforening 1921
  • Medlem Styret for Folkets hus i Vardø