Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Benkow, Jo ( 1924-2013 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Akershus 1989-1993
Ansiennitet: 28 år, 0 dager

Benkow, Jo har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 15.08.1924 i Trondheim, Sør-Trøndelag
Død 18.05.2013
Sønn av fotografmester Ivan Benkow (1885-1955) og forretningsdrivende Annie Louise Florence (1895-1942)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 4 for Akershus, 1961 - 1965, H.
Representant nr 5 for Akershus, 1965 - 1969, H.
Representant nr 2 for Akershus, 1969 - 1973, H.
Representant nr 2 for Akershus, 1973 - 1977, H.
Representant nr 2 for Akershus, 1977 - 1981, H.
Representant nr 1 for Akershus, 1981 - 1985, H.
Representant nr 1 for Akershus, 1985 - 1989, H.
Representant nr 1 for Akershus, 1989 - 1993, H.

Medlemskap i presidentskapet

1985-89

President, Stortinget, 09.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

President, Stortinget, 10.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i stortingskomiteer

1965-69

Medlem, Sosialkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem, Sosialkomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973

1973-77

Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Medlem, Administrasjonskomiteen, 13.10.1980 - 30.09.1981
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.10.1980 - 30.09.1981
Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 27.10.1980
Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
Formann, Justiskomiteen, 18.10.1977 - 13.10.1980

1981-85

Medlem, Justiskomiteen, 20.10.1983 - 24.10.1984
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 24.10.1984 - 30.09.1985
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1981 - 20.10.1983
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989
Leder, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
Medlem, Sosialkomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993
Leder, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
Medlem, Forsvarskomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1977-81

Medlem, Protokollkomiteen av 1977, 10.11.1977 - 01.02.1979

Medlemskap i delegasjoner

1969-73

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1971 -
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1969 - 01.01.1972

1973-77

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1973 - 01.01.1977

1977-81

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1978 - 01.01.1981

1981-85

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 10.11.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i gruppestyrer

1981-85

Formann gruppestyret, Høyre, 01.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Medlem gruppestyret, Høyre, 16.10.1989 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student Uppsala 1943
  • Eksamen Teknologisk institutt, København 1949

Fagbrev

  • Norsk og dansk svennebrev i fotofaget 1949
  • Mesterbrev i fotofaget 1952

Yrke

  • Redaktør Norsk Fotografisk Tidsskrift 1949-1956
  • Eget fotoatelier 1949-1965
  • Egen detaljforretning i parfyme- og portefølje i Bærum 1954-1982
  • Visiting Professor, University of Boston 1994-1996

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Fenrik i Luftforsvaret 1944-1946

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen 1945
  • Bokhandlerprisen 1985
  • Storkors av Finlands Vita Ros' Orden 1990
  • Den mosaiske internasjonale losje B'nai B'riths diplom og gullmedalje 1993
  • Hedret med en innvielsen av en skog plantet i hans navn i Israel 1993
  • Æresdoktor, University of Boston 1995
  • Das Grosse Goldene Ehrenzeichen für Verdienste um die Republik Österreich 1996
  • Kommandør av St. Olavs Orden 1998
  • Æresmedlem Norges Fotografforbund 2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bærum kommunestyre 1959-1963
  • Medlem Bærum formannskap 1963-1967

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Akershus 1962-1963, 1963-1966

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Bærum 1959-1965, formann 1965-1969
  • Medlem Styret for Statens åndssvakehjem 1966-1971
  • Formann Plan- og byggekomiteen for Haug skole for evneveike og hjerneskadede, Bærum 1968-1970
  • Medlem Styret for Statens senter for epilepsi 1969-1975
  • Medlem Rådet for konflikt- og fredsforskning 1973-1975
  • Medlem Utvalget til å utrede Rikshospitalets funksjoner og stilling 1975-1976
  • Medlem Underutvalg under Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen til utredning av arbeids- og utgiftsfordelingen på Sosialdepartementets område fra 1976
  • Medlem Utvalget til utredning av helseprioriteringer II 1996-1997
  • Medlem Forliksrådet fra 2000
  • Medlem Styret for stiftelsen til støtte av jødiske institusjoner eller prosjekter utenfor Norge 2000-2013
  • Medlem Representantskapet for Sparebanken NOR fra 2000

Tillitsverv i partier

  • Formann Østfold Unge Høyre 1951-1954
  • Formann Akershus Høyre 1971-1975, æresmedlem 1996
  • Medlem Høyres sentralstyre 1971-1984
  • Viseformann Høyre 1974-1980, formann 1980-1984
  • Æresmedlem Bærum Høyre 1991

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Arbeidsutvalget i Norges Fotografforbund 1951-1957
  • Formann Bærum lokallag av Foreningen Norden 1965-1969
  • Medlem Styret i Europabevegelsen fra 1989
  • President den norske avdelingen av Organization for Educational Resources and Technological Training (ORT) 1989-1997
  • Medlem Academic Advisory Council, World ORT Union, London 1991-1997
  • President Den Internasjonale føderasjon for menneskerettigheter 1993-1998

Andre administrative verv

  • Medlem L'Academie Universelle des Cultures fra 1991

Litteratur

Benkow, Jo: Borgerlig samarbeid og borgerlig politikk 1980
Benkow, Jo: Eiendom for alle 1981
Benkow, Jo: Programmet gjennomføres - punkt for punkt 1982
Benkow, Jo: Fra synagogen til Løvebakken, Gyldendal Oslo 1985
Benkow, Jo: Folkevalgt, Gyldendal Oslo 1988
Benkow, Jo: Haakon, Maud og Olav, Gyldendal Oslo 1989
Benkow, Jo: "I likestillingens tegn", i Reidar Hirsti (red.): Gro - midt li livet: en essaysamling, Tiden Oslo 1989
Benkow, Jo og Ole Kristian Grimnes: Vendepunkt: 9. april i vår bevissthet, Cappelen Oslo 1990
Benkow, Jo: "En del av Europa", i Svenolof Karlsson (red.): En okänd själ - på jakt efter det nordiska, Nordisk Råd Stockholm 1991
Benkow, Jo: Olav. Menneske og monark, Gyldendal Oslo 1991
Benkow, Jo: "Det politiske Norge", i Knut Ramberg, Arne Bonde og Knut Bjørnsen (red.): På vei til Lillehammer, Stenersens forlag Oslo 1993
Thyness (red.): Hr. President: Festskrift til Jo Benkow på 70-årsdagen, Oslo 1994
Benkow, Jo: Det Ellevte Bud, Gyldendal Oslo 1994
Benkow, Jo: Hundre år med konge og folk, Gyldendal Oslo 1998
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget