Bernander, John G.

Bernander, John G. (1957-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Vest-Agder 1989-1993
Ansiennitet:
4 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 22.09.1957
  • Sønn av motelleier Harry Bernander (1927-) og motelleier Ingrid S. Kjevik (1931-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Vest-Agder, 1989 - 1993, H.

Vararepresentasjoner

  • Statssekretær06.08.1990-03.11.1990, Kirsten Huser Leschbrandt møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1989 - 06.08.1990
    Medlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1989 - 06.08.1990
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993
    Medlem, Kontrollkomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

Medlemskap i regjering

  • Personlig sekretær, Industridepartementet, 1985 - 1985
    Statssekretær, Næringsdepartementet, 06.08.1990 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Handelsgymnas 1976
  • Sjøkrigsskolen, Bergen 1976-1977
  • Cand.jur., Universitetet i Oslo 1982

Yrke

  • Advokatfullmektig Kristiansand 1982-1985
  • Førstekonsulent Garanti-Instituttet for eksportkreditt 1985
  • Leder for (konsernadvokat) juridisk avdeling Sørlandsbanken 1986-1988
  • Konsernadvokat Johan G. Olsen Industrier A/S, Kristiansand 1988-1989
  • Viseadministrerende direktør i Assuranceforeningen Gard, gjensidig, Arendal 1993-1995
  • Administrerende direktør i Assuranceforeningen Gard, gjensidig, Arendal 1995-2001
  • Kringkastingssjef (NRK) 2001-2007
  • Selvstendig næringsdrivende, Tophdal A/S 2007-2009
  • Direktør NHO fra 2009

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kristiansand formannskap 1979-1983, 1983-1985
  • Medlem Kristiansand bystyre 1987-1989

Offentlige verv

  • Nestleder Havnestyret, Kristiansand 1987-1989
  • Medlem Rådet for Norges-informasjon 1990
  • Medlem Delegasjon til FNs konferanse om miljø- og utvikling UNCED 1992
  • Medlem Barnefamilieutvalget 1995-1996
  • Medlem Stortingets kontrollutvalg for etterretnings-, overvåkings- og sikkerhetstjeneste (EOS-utvalget) 1996
  • Visepresident Den Europeiske Kringkastingsunionen, EBU 2006-2007

Tillitsverv i partier

  • Formann Kristiansand Unge Høyre 1974-1975
  • Medlem Høyres sentralstyre 1988-1997
  • Formann Vest-Agder Høyre 1988-1989
  • Nestformann Høyre 1991-1994
  • Formann Høyres valgkomité 1999

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Sons of Norway, Norge 1984-1986
  • Medlem Styret i Norsk Presseforbund 2003-2007
  • Medlem Styret i Norsk Redaktørforening 2003-2007

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Finansco A/S 1985-1988
  • Formann Styret for Christiansand bryggeri A/S 1993-1999
  • Medlem Styret for Jiffy International A/S 1993-1997
  • Medlem Representantskapet for Den norske Bank 1995-2001
  • Medlem Rådet for Det norske Veritas 1995-1996
  • Medlem Styret for Det norske Veritas 1996-2002
  • Leder Eurosport Consortium, Geneve 2002-2007
  • Medlem Norsk Televisjon (NTV) 2002-2007