Buttedahl, Johan

Buttedahl, Johan (1935-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1985-1989
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 05.10.1935 i Drammen, Buskerud
  • Sønn av gårdbruker Anders Buttedahl (1880-1958) og husmor Dora Holmen (1896-1976)

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Buskerud, 1981 - 1985, Sp. (01.10.1981 - 13.01.1982)
  • Representant nr 6 for Buskerud, 1981 - 1985, Sp. (13.01.1982 - 30.09.1985)
  • Representant nr 6 for Buskerud, 1985 - 1989, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Sekretær, Sosialkomiteen, 21.10.1981 - 16.06.1983
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 16.06.1983 - 30.09.1985
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 16.06.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 16.06.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 08.11.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Formann gruppestyret, Senterpartiet, 08.06.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Leder gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1985 - 30.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Handelsskoleeksamen, Gjerdes Handelsskole i Drammen 1954
  • Befalsskolen for Hærens Transportkorps og Hærens Intendantur 1955
  • Student, Oslo 1958 (privatist)
  • Cand.odont., Bonn, Tyskland og Bergen 1964
  • Videreutdannelse i samfunnsodontologi, Oslo 1973

Yrke

  • Distriktstannlege Brødstadbotn, Troms 1964-1966
  • Distriktstannlege Hokksund, Buskerud 1966-1981
  • Styrer for folketannrøkta i Øvre Eiker 1970-1981
  • Fylkestannlege i Buskerud 1989-2001

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Den norske tannlegeforenings hedersmerke i sølv 1995
  • Buskerud tannlegeforenings hedersmerke i sølv 1995
  • Kongens fortjenstmedalje i gull 2001

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Øvre Eiker formannskap 1971-1975, 1975-1979, 1979-1981

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesutvalg, Buskerud 1979-1981

Offentlige verv

  • Medlem Byggekomiteen for Eikertun alders- og sykehjem 1979-1981
  • Medlem Byggekomiteen for Hokksund Gymnas 1979-1980
  • Medlem Nærings- og ressursutvalget, Buskerud 1979-1983
  • Medlem Styret for Fossnes og Solbø sentralhjem for psykisk utviklingshemmede 1980-1981
  • Medlem Byggekomiteen for Buskerud sentralsykehus 1980-1981
  • Varamedlem Styret for INKO-tjenesten i Buskerud, 1981-1982
  • Medlem Forsvarskommisjonen av 1990 1990-1992
  • Medlem Kommisjonen til å utarbeide en kontrollordning for de hemmelige tjenester 1993-1994
  • Medlem Riksvalgstyret 1993-1997
  • Nestleder Kringkastingsrådet 1994-2001
  • Riksrevisor og nestleder Riksrevisjonen 1994-1998, varamedlem 1998-2005

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Øvre Eiker Sp 1968-1981
  • Gruppefører for Sp Øvre Eiker kommunestyre og formannskap 1972-1981
  • Formann Buskerud Sp 1974-1980, æresmedlem fra 1990
  • Nestformann Sp 1983-1987
  • Æresmedlem Senterungdommen fra 1989
  • Leder Sp's historieprosjekt i forbindelse med partiets 80-års jubiluem i 2000 1996-2000 (resulterte i tobindsverket Sp's historie 1920 - 2000)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Buskerud tannlegeforening 1970-1972
  • Medlem Representantskapet i Norsk tannlegeforening 1973-1975
  • Medlem Styret i Norsk tannvern 1975-1981
  • Medlem Representantskapet i Selskapet for Norges vel 1993-1997, ordfører 1997-2004
  • Æresmedlem Buskerud tannlegeforening fra 2000

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Den norske Creditbank 1978-1982
  • Medlem Forstanderskapet ved Eiker Sparebank 1992-2004