Dahl, Joachim

Dahl, Joachim (1892-1972)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Bergen 1950-1953
Ansiennitet:
8 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Dahl, Joachim har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 28.06.1892 i Bergen, Hordaland
  • Død 31.07.1972
  • Sønn av maskinist Joachim Dahl og Johanne

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Bergen, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 3 for Bergen, 1950 - 1953, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Nestformann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Medlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 29.05.1946 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bergens stuertskole 1910

Yrke

  • Kokksmatros på kysten 1907-1910
  • Kokk og stuert i utenriksfart 1910-1914
  • I marinen 1914-1916
  • Utenriksfart 1916-1918
  • Bestyrer av utsalg for Bergens provianteringsråd 1918-1921
  • Restauratør på kysten 1921-1923
  • Restauratør i utenriksfart 1924
  • Overkelner og vikarinspektør på Hotel Rosenkrantz 1924-1932
  • Bestyrer ved Sjømennenes Helseheim på Vestlandet 1954-1962

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen bystyre 1934-1937, 1937-1940, 1945-1946

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Bergen kelnerforening 1926-1930
  • Fastlønnet tillitsmann Norsk stuert- og kokkforbund 1932
  • Fastlønnet tillitsmann Norsk sjømannsforbund 1933-1954
  • Formann Norsk sjømannsforbund, avdeling Bergen 1935-1954
  • Deltaker Internasjonal sjøfartskonferanse i Genéve 1936
  • Deltaker Internasjonal sjøfartskonferanse i København 1945
  • Medlem Det faglige utvalg i Bergen
  • Medlem Fylkenes faglige samorganisasjon
  • Medlem Representantskapet i LO