Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Gilleberg, Johannes ( 1915-2002 )

Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for Troms 1973-1977
Ansiennitet: 12 år, 0 dager

Gilleberg, Johannes har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 01.08.1915 i Ringebu, Oppland
Død 08.08.2002
Sønn av gårdbruker Nils Gilleberg (1886-1967) og husmor Aase Johannessen (1892-1958)

Stortingsperioder

Representant nr 5 for Troms, 1965 - 1969, Sp.
Representant nr 5 for Troms, 1969 - 1973, Sp.
Representant nr 2 for Troms, 1973 - 1977, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

1965-69

Medlem, Sosialkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem, Sosialkomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973
Medlem, Administrasjonskomiteen, 19.10.1971 - 19.10.1972
Medlem, Sosialkomiteen, 14.10.1969 - 19.10.1971

1973-77

Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

1965-69

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1967 -

1969-73

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1971 -

1973-77

Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1973 - 30.09.1977
Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1973 - 01.01.1977

Medlemskap i gruppestyrer

1965-69

Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 17.03.1971 - 30.09.1973
Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1969 - 17.03.1971

1973-77

Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1973 - 01.10.1976

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1938
  • Cand.theol. 1946
  • Praktikum 1948
  • Studerte med stipend sosialomsorg i de nordiske land 1956
  • Studerte med stipend det pedagogiske undervisningsopplegg i åndssvakeomsorgen i Danmark og Tyskland 1963

Yrke

  • Konstituert adjunkt og hjelpeprest i Hammerfest 1948-1955
  • Bestyrer ved Nord-Norges åndssvakehjem, Trastad gård, Kvæfjord 1955-1965 (permisjon 1965-77), 1977-1981

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Sp's hedersmerke 1985

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kvæfjord kommunestyre 1963-1967, 1967-1971

Offentlige verv

  • Formann Aksjonsutvalget i Finnmark for reising av Nord-Norges åndssvakehjem 1950-1955
  • Medlem Hammerfest menighetsråd 1951-1955
  • Medlem Hovedkomiteen for reising av Nord-Norges åndssvakehjem 1951-1955
  • Medlem Barnevernsnemnda, Hammerfest 1953-1955
  • Formann Bygge- og plankomiteen for Trastad Gård 1955-1965
  • Medlem Kvæfjord menighetsråd 1957-1965
  • Formann Åndssvakeomsorgens styreforening 1960-1963
  • Medlem Skolestyret, Kvæfjord 1960-1965
  • Medlem Utvalget av 1966-69 for utredning av kirkelig betjening av funksjonshemmede 1966-1969
  • Medlem råd og bedriftsforsamling for Norsk Medisinaldepot 1971-1983
  • Formann Eldrerådet, Ringebu 1987-1991

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Hovedstyret i Norges landsforbund for sukkersyke 1967-1972
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget