Holst, Johan Jørgen

Holst, Johan Jørgen (1937-1994)

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 29.11.1937 i Oslo
  • Død 13.01.1994
  • Sønn av havarisjef Nils Holst og Ester Salvesen

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Forsvarsdepartementet, 28.01.1976 - 08.10.1979
    Statssekretær, Utenriksdepartementet, 15.10.1979 - 14.10.1981
    Statsråd, Forsvarsdepartementet, 09.05.1986 - 16.10.1989
    Statsråd, Forsvarsdepartementet, 03.11.1990 - 02.04.1993
    Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 02.04.1993 - 13.01.1994

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1956
  • Russisk-kurs Forsvaret 1958
  • Bachelor of Arts, Columbia University 1960
  • Mag. art. statsvitenskap, Universitetet i Oslo 1965

Yrke

  • Vitenskapelig assistent Forsvarets forskningsinstitutt 1960-1962
  • Forskningsstipendiat Centre for international affairs, Harvard University 1962-1963
  • Forsker Forsvarets forskningsinstitutt 1963-1967
  • Forsker Hudson Institute N. Y. 1967-1969
  • Forskningssjef Norsk utenrikspolitisk institutt 1969-1976
  • Visiting Professor Carleton University, Ottawa 1970
  • Direktør Norsk utenrikspolitisk institutt 1981-1986, 1989-1990

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Etterlater seg "Johan Jørgen Holsts minnefond" som Marianne Heiberg administrerer (avholder bl.a. "Fotball for fred")
  • Fredspris fra Harry S. Trumaninstituttet i Jerusalem 1994
  • Få dager før sin død fikk han melding om at han var nominert til Nobels fredspris 1994
  • Årets Europeer sammen med sin hustru Marianne Heiberg 1994
  • Fredspris fra den amerikanske veldedighetsorganisasjonen "Pax" 1994

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Utvalget for rustningskontroll og nedrustning 1969-1976
  • Medlem Rådet og Executive Committee i International Institute for Strategic Studies, London 1970-1986
  • Medlem Trilateral Commission fra 1975
  • Medlem Rådet for Norsk Utenrikspolitisk Institutt, 1980-1982
  • Leder Arbeidsutvalget for de europeiske markedsspørsmål, 1980
  • Rådgiver The Palme Commission on Disarmament and International Security Issues 1981-1989
  • Medlem Styret for Institute for East-West Security Studies 1982-1986
  • Medlem Styret for Centre for European Policy Studies, Brüssel 1982-1986
  • Spesialrådgiver Verdenskommisjonen for miljø og utvikling 1983-1987
  • Medlem Styringsgruppen i European Security Study 1983-1986
  • Leder Kommisjonen for New Approaches to Non-Proliferation European Approaches 1984-1986
  • Nestleder Forsvarskommisjonen av 1990 1990-1992

Tillitsverv i partier

  • Medlem DNAs internasjonale utvalg fra 1969

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Europabevegelsen i Norge fra 1973
  • Formann Europabevegelsen i Norge 1982-1986

Litteratur

  • Artikler i norske og utenlandske tidsskrifter og dagbøker
  • En rekke monografier
  • Holst, Johan Jørgen: Norsk sikkerhetspolitikk i strategisk perspektiv I-II, Oslo 1967
  • Holst, Johan Jørgen og William Schneider (red.): Why ABM? Policy Issues in the Missile Defence Controversy, New York 1969
  • Holst, Johan Jørgen (red.): Security, Order, and the Bomb, Universitetsforlaget Oslo 1972
  • Holst, Johan Jørgen (red.): Hvorfor ja til EF, Oslo 1972
  • Holst, Johan Jørgen (red.): EF - Norges vei, Oslo 1972
  • Holst, Johan Jørgen (red.): Five Roads to Nordic security, Oslo 1973
  • Holst, Johan Jørgen: Norge og rustningskontroll i Europa, Oslo 1974
  • Holst, Johan Jørgen og Christoph Bertram (red.): New Strategic Factors in the North Atlantic, 1977
  • Holst, Johan Jørgen og Uwe Nerlich (red.): Beyond Nuclear Deterrence: New Arms, New Aims, 1977
  • Holst, Johan Jørgen: Vår forsvarspolitikk, Tiden Oslo 1978
  • Holst, Johan Jørgen (red.): Norsk utenrikspolitikk, Oslo 1985
  • Holst, Johan Jørgen (red.): Norwegian foreign policy in the 1980's, Oslo 1985
  • Holst, Johan Jørgen: Deterrence and Defence in the North, Oslo 1985
  • Corbin, Jane: Den norske kanalen, Tiden Oslo 1994