Karlsen, Johan Sigurd

Karlsen, Johan Sigurd (1894-1967)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1961-1965
Ansiennitet:
11 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Karlsen, Johan Sigurd har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 05.05.1894 i Fredrikstad, Østfold
  • Død 11.06.1967
  • Sønn av steinhogger Johan Alfred Karlsen og Sigrid Andersdatter

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Sør-Trøndelag, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1961 - 1965, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Protokollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 27.01.1955 - 10.01.1958
    Medlem, Valgkomiteen, 15.05.1956 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Samferdselskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Samferdselskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1956 -

    1958-61

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Steinhogger og anleggsarbeider ved forskjellige anlegg 1908-1927
  • Ved Nidaros domkirkes restaureringsarbeider fra 1927

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Strinda kommunestyre 1934-1937, 1937-1940, ordfører 1945-1945, varaordfører 1945-1947, medlem 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Strinda 1932-1938, formann 1938-1954, medlem 1954-1958
  • Medlem Alderstrygdnemnda, Strinda 1937-1945, varaformann 1945-1951, formann 1952-1955
  • Medlem Sykehusstyret, Strinda 1939-1940, 1945-1946, formann 1946-1960
  • Medlem Styret for Strinda og Malvik yrkesskole 1948-1952
  • Medlem Byggenemnda for Strinda høyere skole 1948-1956
  • Medlem A/S Vinmonopolets stedlige styre, Trondheim 1950-1958
  • Medlem Byggekomiteen for sentralsykehuset, Trondheim

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Strinda arbeiderparti 1927-1929, 1935-1948
  • Formann Strinda Arbeiderparti 1929-1935
  • 1. varamedlem Forretningsutvalget i Sør-Trøndelag arbeiderparti 1937-1940, 1945-1948
  • Varaformann Sør-Trøndelag Arbeiderparti 1948-1950

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Sør-Trøndelag Tjenestemannslag 1948-1953
  • Formann Domkirkearbeidernes forening, avdeling 6 av Norsk Tjenestemannslag 1948-1953
  • Medlem Landsstyret i Norsk Tjenestemannslag 1951-1966
  • Medlem Representantskapet i Landsorganisasjonen 1958-1966

Andre administrative verv

  • Varamedlem Forstanderskapet ved Strinden Sparebank 1938-1942, medlem 1942-1967