Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Kleppe, Johan ( 1928- )

Venstre
Sist innvalgt som representant for Nordland 1969-1973
Ansiennitet: 4 år, 4 dager

Biografi

Personalia

Født 29.09.1928 i Bjørnskinn, Nordland
Sønn av løytnant og gårdbruker Jon Kleppe (1882-1934) og husmor og gårdbruker Alvhild Bergljot Caroliussen (1897-1980)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 2 for Nordland, 1965 - 1969, V.
Representant nr 10 for Nordland, 1969 - 1973, V.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 18.10.1972-30.09.1973, Kristian Halse møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1969-73

Medlem, Landbrukskomiteen, 14.10.1969 - 18.10.1972
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 18.10.1972

Medlemskap i delegasjoner

1969-73

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1972 -
Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1971 -

Medlemskap i gruppestyrer

1969-73

Medlem gruppestyret, Venstre, 01.10.1969 - 18.10.1972

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Landbruksdepartementet, 02.01.1968 - 31.07.1969
Statsråd, Forsvarsdepartementet, 18.10.1972 - 16.10.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Handelsskole 1946
  • Student 1948
  • Eksamen ved Norges Veterinærhøgskole 1954

Yrke

  • Assistent hos distriktsveterinæren i Øvre Numedal 1953
  • Vikar for distriktsveterinærene i Hammerfest og Alta 1954
  • Kommuneveterinær i Andøy 1955-1963
  • Vitenskapelig assistent ved Norges Veterinærhøgskole 1956
  • Overtok farsgården Stovreim, Bjørnskinn 1957
  • Distriktsveterinær i Andøy 1963-1976
  • Kontrollveterinær ved Andøy offentlige Kjøttkontroll 1966-1976
  • Fylkesveterinær for Nord-Norge 1976-1992
  • Fylkesveterinær for Troms og Finnmark (og Svalbard) 1992-1993 (etter delingen av området)
  • Hvalfangstinspektør 1994

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Det finske Sikorikorset 1973
  • Norsk Sau- og geitalslags hederstegn 1977 (for gjevt arbeid til beste for småfehaldet)
  • Helge Bækkedals Fonds ærespris 1980 (for fortjenstfull innsats for norsk husdyravl)
  • Kommunenes Sentralforbunds hederstegn 1995 (for langvarig og fortjenstfull kommunal virksomhet)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bjørnskinn kommunestyre 1955-1959, 1959-1963
  • Varaordfører Andøy kommunestyre 1963-1966, ordfører 1966-1967, 1967-1969, 1975-1978
  • Medlem Andøy formannskap 1969-1971, 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Representantskapet for Andøy Kraftlag 1956-1964
  • Medlem Niingen Kraftlag A/S 1958-1982
  • Formann Kommunikasjonsnemnda, Andøy 1964-1966
  • Medlem Rådet for Andøy kommunale kraftverk 1964-1966, formann 1966-1969, medlem 1969-1975, formann 1975-1979
  • Formann Generalplanrådet, Andøy 1966-1969
  • Medlem Vesterålen interkommunale kommunikasjonskomite 1966-1969
  • Medlem Regionplanrådet for Vesterålen 1966-1969
  • Medlem Landsdelskomiteen for Nord-Norge 1969-1972
  • Formann Styret i Landsrådet for Saueavl 1969-1982
  • Formann Styret for Direktoratet for Statens skoger 1969-1977
  • Varamedlem Forsvarskommisjonen av 1974 1975
  • Formann Styret for Statens veterinære laboratorium i Nord-Norge, Harstad 1976-1991
  • Formann Styret for Vesterålen interkommunale plankontor 1978-1987
  • Varamedlem Styret for A/S Nordkraft 1978-1995
  • Medlem Representantskapet for A/S Nordkraft 1978-1980
  • Medlem Styret for Havbeiteprogrammet PUSH (Program for utvikling og stimulering av havbeite) 1990-1994

Tillitsverv i partier

  • Formann Studentvenstrelaget i Oslo 1951
  • Formann Bjørnskinn Venstrelag 1955-1963
  • Medlem Styret for Nordland fylkes Venstrelag 1958-1968
  • Formann Andøy Venstrelag 1964-1966
  • Medlem Venstres landsstyre 1966-1974

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Veterinærstudentenes forening 1952
  • Medlem Representantskapet i Den norske veterinærforening 1959-1965, varaordfører 1981-1984, ordfører 1984-1991
  • Formann Troms og Finnmark Veterinærforening 1959-1965, æresmedlem 1991
  • Formann Andøy sauavlslag 1964-1966
  • Formann Avlsutvalg for sau 1966-1968
  • Nestformann Norsk Sau- og Geitavlslag 1970-1978
  • Formann Trondarnes Folkehøgskolelag 1987-1993
  • Medlem Styret for Andøy Moltedyrkerlag 1996
  • Æresmedlem Den norske Veterinærforening 1998

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Dverberg sparebank 1956-1974
  • Formann Styret for A/L Andøyheimen 1958-1962
  • Formann Styret for Andøybrua A/S 1966-1969
  • Medlem Representantskapet for Nordlandsbanken A/S 1969-1974
  • Formann Styret for A/S Nordlandsbanken, Andenes 1974-1990
  • Formann Styret for Andøyposten A/S 1981-1987, medlem 1987-1991

Litteratur

Kleppe, Johan: Vår sikkerhets- og forsvarspolitikk, Oslo 1973
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget