Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Lyng, John ( 1905-1978 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Akershus 1961-1965
Ansiennitet: 15 år, 301 dager

Lyng, John har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 22.08.1905 i Trondheim, Sør-Trøndelag
Død 18.01.1978
Sønn av grosserer Markus Hartman Lyng (1877-1938) og Martha Maria Helberg (1886-1959)

Stortingsperioder

Representant nr 2 for Kjøpstedene i Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag fylker (Levanger, Trondheim), 1945 - 1949, H.
Representant nr 2 for Kjøpstedene i Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag fylker (Levanger, Trondheim), 1950 - 1953, H.
Representant nr 5 for Akershus, 1958 - 1961, H.
Representant nr 2 for Akershus, 1961 - 1965, H.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 28.08.1963-25.09.1963, Ebba Haslund Halvorsen møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1950-53

Midlertidig president, Odelstinget, 08.11.1951 - 15.12.1951

1958-61

Midlertidig president, Odelstinget, 09.10.1960 - 30.11.1960
Midlertidig president, Odelstinget, 06.10.1958 - 13.12.1958

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Sekretær, Justiskomiteen, 21.01.1947 - 10.01.1950
Sekretær, Justiskomiteen, 13.12.1945 - 28.02.1946

1950-53

Medlem, Valgkomiteen, 08.11.1951 - 15.12.1951
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1952 - 13.12.1952
Medlem, Justiskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954

1958-61

Medlem, Administrasjonskomiteen, 13.05.1959 - 09.10.1960
Medlem, Justiskomiteen, 13.12.1958 - 13.05.1959
Medlem, Administrasjonskomiteen, 30.11.1960 - 30.09.1961
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 09.10.1960 - 30.11.1960
Medlem, Justiskomiteen, 27.01.1958 - 06.10.1958
Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 06.10.1958 - 13.12.1958
Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961

1961-65

Nestformann, Valgkomiteen, 03.10.1963 - 30.09.1965
Medlem, Administrasjonskomiteen, 15.12.1962 - 28.08.1963
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 03.10.1963 - 30.09.1965
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 03.10.1963 - 30.09.1965
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 28.08.1963
Nestformann, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 28.08.1963
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 08.10.1962 - 15.12.1962
Medlem, Administrasjonskomiteen, 13.10.1961 - 08.10.1962

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1945-49

Medlem, Granskningsutvalget vedr. finansieringen av de politiske partier, 04.03.1949 - 08.07.1949

Medlemskap i delegasjoner

1950-53

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1953 -

1958-61

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1958 - 01.01.1960

1961-65

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1962 - 01.01.1965

1965-69

Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1967 -
Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1968 -
Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1965 -
Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1966 -

1969-73

Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1969 -

Medlemskap i gruppestyrer

1945-49

Varamedlem gruppestyret, Høyre, 04.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Nestformann gruppestyret, Høyre, 11.01.1950 - 10.01.1954

1958-61

Formann gruppestyret, Høyre, 01.10.1958 - 30.09.1961
Nestformann gruppestyret, Høyre, 11.01.1958 - 01.10.1958

1961-65

Formann gruppestyret, Høyre, 25.09.1963 - 30.09.1965
Formann gruppestyret, Høyre, 01.10.1961 - 28.08.1963

Medlemskap i regjering

Statsminister, Statsministerens kontor, 28.08.1963 - 25.09.1963
Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 12.10.1965 - 22.05.1970

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1923
  • Cand.jur. 1927
  • Studerte statsrett og forvaltningsrett i København og Heidelberg 1931

Yrke

  • Overrettssakfører 1927
  • Dommerfullmektig 1929-1932
  • Egen sakførerforretning i Trondheim 1933-1942
  • Byrettsdommer i Trondheim 1945-1951
  • Konstituert statsadvokat i landssviksaker 1945-1947
  • Høyesterettsadvokat 1947
  • Lagmann i Agder 1951-1964
  • Fylkesmann i Oslo og Akershus 1964-1970

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Sivilmilitær major ved Distriktskommando Trøndelag til 1945
  • Tilknyttet den norske legasjons rettskontor Stockholm 1943-1944
  • Tilknyttet den norske administrasjon i London 1944-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trondheim formannskap 1934-1937, 1937-1940, 1945-1945
  • Medlem Skien bystyre 1955-1959

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Trondheim kommunale pensjonskasse 1935-1937
  • Medlem Finansutvalget, Trondheim 1935-1940, 1945
  • Formann Kontrollkomiteen for Kommunalbanken 1954-1958
  • Medlem Forsvarsrådet 1965-1970
  • Medlem Styret for Trondheim elektrisitetsverk
  • Medlem Kontrollnemnda, Trondheim    , formann

Tillitsverv i partier

  • Formann Trondheim Frisinnede Venstre 1934-1935
  • Medlem Styret for Trondheim Frisinnede Venstre 1935-1939
  • Formann Trondheims Høyreforening 1945-1947
  • Formann Høyres programkomité 1950-1958
  • Medlem Høyres sentralstyre 1957-1965
  • Medlem Høyres landsstyre 1958-1965 (som stortingsgruppens formann)

Tillitsverv i organisasjoner

  • Varaformann Trøndelag sakførerforening 1935-1936

Andre administrative verv

  • Depotsjef A/S Forretningsbanken, Trondheim 1938
  • Medlem Styret for Spareskillingsbanken

Litteratur

Engh, Arnljot og John Lyng: Den tørre jus. Juristforening gjennom 20 år 1928
Lyng, John Daniel: Norsk idrett - fra hobby til samfundssak, Oslo 1937
Lyng, John Daniel: Fri planøkonomi eller sosialistisk byråkrati 1948
Lyng, John Daniel: Forræderiets epoke, Oslo 1948
Lyng, John Daniel: Veksten i Statens makt. Streiftog i reguleringspolitikken, Oslo 1958
Lyng, John Daniel: Brytningsår. Erindringer 1923-53, Oslo 1972
Lyng, John Daniel: Vaktskifte. Erindringer 1953-65, Oslo 1973
Hanssen, Kjell, Lars Roar Langslet og Paul Thyness (red.): I pakt med fremtiden. Festskrift til John Lyng på 70-års dagen hans 22. august 1975, Oslo 1975
Lyng, John Daniel: Mellom øst og vest. Erindringer 1965-68, Oslo 1976
Lyng, John Daniel: Fra borgerfred til politisk blåmandag. Erindringer 1968-71, Oslo 1978
Langslet, Lars Roar: John Lyng. Samarbeidets arkitekt, Oslo 1989
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget