Norbom, Jon Ola Hauger

Norbom, Jon Ola Hauger (1923-)

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 15.12.1923 i Bærum, Akershus
  • Sønn av assuransemegler Harold R. Norbom (1893-1960) og hjemmeværende Ragna Sophie Hauger (1895-1950)

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Finansdepartementet, 13.02.1967 - 16.10.1969
    Statsråd, Finansdepartementet, 18.10.1972 - 16.10.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1942
  • Cand.oecon. 1949
  • Diplomé Collége d'Europe, Belgia 1953

Yrke

  • Sekretær i Industridepartementet 1950-1954
  • Assistant research economist National Bureau of Economic Research, New York 1954-1955
  • Statistiker FN, New York 1955-1959
  • Research economist GATT, Genéve 1959-1963
  • Counsellor for Special Projects 1963-1967, 1969-1971
  • Direktør i det Internasjonale Handelssenter UNCTAD/GATT, Genéve 1971-1972, 1973-1983
  • Departementsråd i Sosialdepartementet 1984-1993

Verv

Offentlige verv

  • Leder Trygdefinansieringsutvalget 1982-1984
  • Medlem FNs sosialpolitiske komité 1987-1990

Tillitsverv i partier

  • Formann Norges Unge Venstre 1950-1952

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Vestlandsbanken, Oslo-avdelingen 1984-1987
  • Medlem Styret for A/S Dagbladet 1985-1990