Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Nygaardsvold, Johan ( 1879-1952 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Sør-Trøndelag 1945-1949
Ansiennitet: 34 år, 1 dager

Nygaardsvold, Johan har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 06.09.1879 i Strinda, Sør-Trøndelag
Død 13.03.1952
Sønn av husmann Anders Nygaardsvold (1839-1897) og Andrea Ratvold (1845-1929)

Stortingsperioder

Representant nr 1 for Søndre Trondhjems amt 5. krets, Strinden, 1916 - 1918, A.
Representant nr 1 for Søndre Trondhjems amt 5. krets, Strinden, 1919 - 1921, A.
Representant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1922 - 1924, A.
Representant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1925 - 1927, A.
Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1928 - 1930, A.
Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1931 - 1933, A.
Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1934 - 1936, A.
Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1937 - 1945, A.
Representant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1945 - 1949, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Vei- og jernbanekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1945-49

Medlem, Reglementskomiteen, 04.12.1945 - 18.02.1946

Medlemskap i regjering

Statsråd, Landbruksdepartementet, 28.01.1928 - 15.02.1928
Statsminister, Statsministerens kontor, 20.03.1935 - 25.06.1945
Bestyrende statsråd, Arbeidsdepartementet, 20.03.1935 - 02.10.1939

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Ansatt ved sagbruk og teglverk flere år
  • Ansatt ved Hommelvik sagbruk 1891
  • Arbeidet på jernbaneanlegg i USA 1902-1907
  • Sagbruks- og tomtearbeider 1908-1914
  • Lagerarbeider ved Jämtlandsbrukets celluloselager i Hommelvik 1914-1920

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Medalje for borgerdåd i gull
  • Haakon VII jubileums medalje

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Malvik kommunestyre 1913-1916, ordfører 1919-1922, medlem 1922-1925, 1925-1928, 1928-1931

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Malvik 1910-1915
  • Medlem Komiteen om arbeidshjelp for jordbruket 1917
  • Medlem Hovedstyret, Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen 1923-1945
  • Medlem Komiteen om jernbaneanleggenes administrasjon av 1928 fra 1928

Tillitsverv i partier

  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1923-1952
  • Formann Sør-Trøndelag Arbeiderparti 1924-1926
  • Formann Hommelvik Arbeiderparti 1925-1926

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Arbeidsmandsforbundets avdeling Hommelvik 1911-1914
  • Formann Styret for Hommelvik Samvirkelag 1914-1916

Litteratur

Bühring-Dehli, E.: Statsminister Johan Nygaardsvold, Oslo 1939
Sagen, Einar: Statsminister Nygaardsvold, statsmann, strateg og lagabøtar, Tønsberg 1946
Nygaardsvold, Johan: Min barndom og ungdom, Oslo 1952
Samsonsen, Ragnvald Håvås: Omstendigheter omkring og holdninger til Johan Nygaardsvolds demisjon sommeren 1945, Bergen 1974
Hirsti, Reidar: Gubben Johan Nygaardsvold, Oslo 1982
Nygaardsvold, Kristian (red.): Norge i krig 9. april-7. juni 1940, Oslo 1982
Nygaardsvold, Kristian (red.): Norge i krig. London 1940-45, Oslo 1983
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget