Olsen, Johannes Olai

Olsen, Johannes Olai (1895-1974)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Finnmark 1961-1965
Ansiennitet:
19 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Olsen, Johannes Olai har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 03.10.1895 i Måsøy, Finnmark
  • Død 16.01.1974
  • Sønn av notmann og kjøpmann Ole Lars Johansen (1872-1957) og Berit Maria (1869-1943)

Stortingsperioder

  • Representant nr 1 for Finnmark, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 1 for Finnmark, 1961 - 1965, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Valgkomiteen, 16.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Formann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Formann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 04.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Handelsskolekurs 1918

Yrke

  • Fisker 1908-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Diplom med bronsemedalje Selskapet for de norske Fiskeriers fremme 1928
  • Diplom Finnmark Fiskarlag 1955
  • Ridder av 1. klasse av Sanct Olavs Orden 1965

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Måsøy kommunestyre 1928-1931, 1931-1934, 1934-1937, 1937-1940, 1945-1946

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Finnmark 1928-1931, 1931-1934, 1934-1936, formann 1936-1937, 1937-1940, medlem 1945-1945

Offentlige verv

  • Formann Fylkesskolestyret, Finnmark 1934-1940
  • Medlem Direksjonen for Finnmark fylkesrederi 1936-1940, 1945-1950
  • Medlem Kartverkkomiteen av 1949 fra 1949
  • Medlem Styret for Prisreguleringsfondet for fisk fra 1959

Tillitsverv i partier

  • Formann Styret i Måseid Arbeiderparti 1938-1940

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestformann Finnmark fiskarlag 1934-1940
  • Formann Styret for Norges råfisklag 1938-1951
  • Formann Norges fiskarlag 1951-1955

Litteratur

  • Olsen, Johannes Olai: Fiskartanker. Prologsamling, Havøysund 1968