Støa, Johan

Støa, Johan (1913-1973)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Nord-Trøndelag 1973-1977
Ansiennitet:
7 år, 359 dager

Gå til bildegalleri

Støa, Johan har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 20.02.1913 i Verdal, Nord-Trøndelag
  • Død 24.09.1973
  • Sønn av småbruker Helmer Støa (1861-) og Birgitte Myhrvoll (1875-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 5 for Nord-Trøndelag, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 3 for Nord-Trøndelag, 1973 - 1977, A.

Vararepresentasjoner

  • Døde 24.09.1973, Asbjørn Mathisen møter som representant.
  • Døde 01.10.1973, Steiner Arvid Kvalø møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969
    Medlem, Kommunalkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Finanskomiteen, 24.03.1971 - 19.10.1972
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 19.10.1972 - 24.09.1973
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 24.09.1973
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1969 - 24.09.1973
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 24.09.1973
    Medlem, Kommunalkomiteen, 14.10.1969 - 24.03.1971

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1965 - 1969

    1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1969 - 1972

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole 1927-1928

Yrke

  • Gårdsarbeider i Verdal 1927-1935
  • Skogs- og bygningsarbeider flere steder i Trøndelag 1935-1956
  • Byggleder i Verdal 1959-1963
  • Tiltakssekretær i Verdal 1963-1965

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Verdal kommunestyre 1947-1951, 1951-1955, ordfører 1961-1963, 1963-1965
  • Medlem Verdal formannskap 1955-1959, 1959-1961

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nord-Trøndelag 1961-1963
  • Medlem fylkesutvalg, Nord-Trøndelag 1963-1967, 1967-1970

Offentlige verv

  • Medlem Fylkesarbeidsnemnda 1951-1963
  • Medlem Fylkesskattestyret 1954-1965
  • Formann Bygningsrådet, Verdal 1961-1965
  • Formann Styret for det kommunale elektrisitetsverket 1961-1965
  • Medlem Tiltaksnemnda 1963
  • Medlem Fylkesveinemnda 1963
  • Formann Utvalg for yrkesrettledning 1963
  • Medlem Styret for Direktoratet for statens skoger 1969-1973

Tillitsverv i partier

  • Nestformann Nord-Trøndelag Arbeiderparti 1955-1957, fylkessekretær 1957-1959

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Den lokale avdeling av Norsk skog- og landarbeiderforbund, Nord-Trøndelag 1941-1959
  • Formann Norsk skog- og landarbeiderforbund fylkesorganisasjon, Nord-Trøndelag