Syrstad, Johan

Syrstad, Johan (1924-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1981-1985
Ansiennitet:
12 år, 52 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 03.02.1924 i Meldal, Sør-Trøndelag
  • Sønn av bonde og bankkasserer Ivar Syrstad (1893-1973) og husmor Johanna Syrstadeng (1898-1999)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Sør-Trøndelag, 1961 - 1965, Sp.
  • Vararepresentant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1965 - 1969, Sp.
  • Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1969 - 1973, Sp.
  • Vararepresentant nr 3 for Sør-Trøndelag, 1973 - 1977, Sp.
  • Representant nr 6 for Sør-Trøndelag, 1977 - 1981, Sp.
  • Representant nr 7 for Sør-Trøndelag, 1981 - 1985, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 22.03.1968-30.09.1969 for Per Borten.
  • Møtte fast som representant 01.10.1969-17.03.1971 for Per Borten.
  • Møtte fast som representant 18.10.1972-30.09.1973 for Einar Hole Moxnes.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1965-69

    Medlem, Justiskomiteen, 29.03.1968 - 30.09.1969

    1969-73

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 17.03.1971
    Medlem, Justiskomiteen, 14.10.1969 - 17.03.1971
    Medlem, Justiskomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973
    Varamedlem, Valgkomiteen, 07.11.1972 - 30.09.1973

    1977-81

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 06.05.1981 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Kontrollkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Nestformann, Landbrukskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 12.06.1985 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1979 -

    1981-85

    Delegat, FNs generalforsamling, 1983 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Innpisker, Senterpartiet, 01.10.1969 - 17.03.1971

    1981-85

    Medlem og vara innpisker, Senterpartiet, 01.10.1981 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkehøyskole 1941-1942
  • Student 1946
  • Økonomisk gymnas 1947-1948
  • Landbruksskole 1948-1949

Yrke

  • Bonde på slektsgården Syrstad 1950-1988
  • Banksjef i Meldal Sparebank 1983-1991

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Sør-Trøndelag Senterpartis hedersmerke 2000

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Meldal kommunestyre 1955-1959, 1959-1963
  • Medlem Meldal formannskap 1963-1967, 1967-1971, 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Menighetsrådet, Meldal 1954-1967, leder 1967-1973, medlem 1985-1986, leder 1986, medlem 1986-1988
  • Varaformann Rådet for Statens Landbruksbank 1965-1979
  • Medlem Generalplanutvalget, Meldal 1968-1975
  • Medlem Regionplanutvalget, Meldal 1968-1975
  • Medlem Samarbeidsorganet for Riksoppgjøret 1977-1982 (representant for meieribruket)
  • Medlem Statens styre for Pengelotteriet 1985-1992
  • Medlem Frostating Lagmannsrett (ca. 1960-1970)

Tillitsverv i partier

  • Formann Sør-Trøndelag Sp 1960-1966
  • Formann Sp's landbrukspolitiske utvalg 1975-1976

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann og medlem Styret for Trøndelag krets av Det norske misjonsselskap 1965-1968, 1974-1977
  • Formann Styret for Trøndelag melkesentral 1968-1978
  • Medlem Styret i Norske Melkeprodusenters Landsforbund 1971-1977
  • Medlem Styret for Norske Meieriers Salgssentral 1971-1975, nestformann 1975-1978, formann 1978-1982
  • Medlem Landsstyret i Det norske misjonsselskap 1972-1978
  • Medlem Representantskapet i Norges Bondelag 1975-1982
  • Formann Norske Melkeprodusenters Landsforbund 1978-1981
  • Medlem Styret i Landbrukets Sentralforbund 1978-1981
  • Medlem Protokollkomiteen for Det norske misjonsselskap 1978-1981, leder 1990-1993
  • Formann A/S Meldal Samfunnshus 1991-2001

Andre administrative verv

  • Formann Representantskapet for Meldal Meieri 1951-1969
  • Medlem Styret for Meldal sparebank 1963-1968, formann 1968-1983

Litteratur

  • Syrstad, Johan (red.): Slekt og soge: 1940-1990. Meldal bygdebok, bd. 6, Meldal 1993
  • Syrstad, Johan og Ola Uvøyen: Meldal sparebank 1894-1994: hundre år i takt med tiden, Meldal 1994
  • Syrstad, Johan (red.): Årbok for Meldal Historielag, Meldal 1996
  • Syrstad, Johan et al.: Meldal idrettslags 100-årsberetning, 1998