Vikan, Johan A.

Vikan, Johan A. (1912-1997)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Nord-Trøndelag 1973-1977
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Vikan, Johan A. har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 20.04.1912 i Stjørdal, Nord-Trøndelag
  • Død 16.07.1997
  • Sønn av bonde Arne Vikan (1877-1957) og Marit Arnstad (1878-1958)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Nord-Trøndelag, 1969 - 1973, Sp.
  • Representant nr 2 for Nord-Trøndelag, 1973 - 1977, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Finanskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1969 - 1969

    1973-77

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1973 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1973 - 30.09.1977

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Sund folkehøgskule 1930
  • Mære landbruksskole 1931-1933
  • Forkurs for Norges landbrukshøyskole 1935-1936
  • Jordbruksavdelingen ved Norges landbrukshøyskole 1936-1939

Yrke

  • Gårdsfullmektig på Mære landbruksskole 1940-1942
  • Statens kornoppkjøper i Stjørdals distrikt 1942-1952
  • Bonde på Vikan østre 1942-1972
  • Midlertidig ansatt i Nord-Trøndelag landbruksselskap 1945-1947

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Stjørdal kommunestyre 1951-1955, 1959-1963, 1963-1966

Fylkespolitisk aktivitet

  • Fylkesordfører fylkesting, Nord-Trøndelag 1963-1966

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Landbruksskolene, Nord-Trøndelag 1953-1965
  • Medlem Styret for Nord-Trøndelag landbruksselskap 1955-1960
  • Varamedlem Styret for Distriktenes utbyggingsfond 1961-1971, medlem 1972-1977
  • Medlem Husbankens avdelingsstyre i Trondheim 1962-1968
  • Medlem Styret for Trøndelag psykiatriske sykehus 1963-1966
  • Medlem Komiteen av 1965 til å utrede spørsmål vedrørende revisjon av Hovedavtalen for jordbruket fra 1965
  • Medlem Trøndelagskomiteen 1965-1969
  • Medlem Styret for Kraftforfondet 1966-1969
  • Medlem Komiteen av 1966 til å utarbeide retningslinjer for langtidsbudsjettering og langtidsplanlegging m v fra 1966
  • Medlem Omsetningsrådet 1967-1970
  • Medlem Hovedstyret for Folketrygdfondet fra 1968
  • Formann Folketrygdfondet - 4. fondsstyre, Trondheim 1968-1984
  • Varamedlem Rådgivende utvalg i saker om konkurranseforvridning 1971
  • Medlem Utvalget av 1972 til revisjon av jordskifteloven fra 1972
  • Medlem og formann en rekke kommunale nemnder
  • Medlem og formann en rekke fylkeskommunale nemnder

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Representantskapet i det Kgl. selskap for Norges Vel 1946-1975
  • Formann Nord-Trøndelag fylkesbondelag 1957-1961
  • Medlem Styret i Norges bondelag fra 1958
  • Nestformann Norges bondelag 1959-1963, formann 1966-1969, æresmedlem 1983
  • Formann Den norske landbruksveke 1962-1965
  • Medlem Presidiet i Nordens Bondeorganisasjons Centralråd 1966-1969, president 1968

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Stjørdal Brannkasse fra 1952, formann 1970-1981
  • Medlem Kontrollutvalget i Bøndernes Bank, Trondheim 1957-1972
  • Medlem Representantskapet for Bøndernes Bank 1969-1975, ordfører 1975-1982
  • Ordfører Representantskapet for Gjensidige, Norsk Skadeforsikring 1969-1979
  • Medlem Kontrollkomiteen i Bøndernes Bank 1975-1982
  • Medlem Representantskapet for Gjensidige Liv 1975-1982