Warmedal, Johan Møller

Warmedal, Johan Møller (1914-1988)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Vestfold 1965-1969
Ansiennitet:
15 år, 273 dager

Gå til bildegalleri

Warmedal, Johan Møller har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 28.04.1914 i Trondenes, Troms
  • Død 19.08.1988
  • Sønn av disponent Michael Warmedal (1874-1962) og Kirsten Johansen (1877-1957)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Vestfold, 1950 - 1953, H.
  • Representant nr 7 for Vestfold, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 4 for Vestfold, 1958 - 1961, H.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 1961 - 1965, H.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 1965 - 1969, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Nestformann, Kommunalkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Nestformann, Kommunalkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Formann, Protokollkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 01.10.1965 - 09.02.1967
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1958-61

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1958 - 1960

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1962 - 1965

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1965 - 1969

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1961-65

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Nestformann gruppestyret, Høyre, 01.10.1965 - 30.09.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1931
  • Studieopphold i Sverige 1936
  • Tromsø lærerskole 1936
  • Pedagogisk fagkurs 1937-1940
  • Engelsklærereksamen 1938
  • Student 1938
  • Forberedende prøver 1942
  • Studieopphold i Danmark 1948
  • Studieopphold i Østerrike 1949
  • Studieopphold i Italia 1951

Yrke

  • Ansatt i Grunnskolerådet
  • Lærer i Skånland 1936-1938
  • Lærer i Tromsø 1938-1940
  • Lærer i Nøtterøy 1941-1970
  • Forlagsredaktør i "Hjemmet" 1970-1971
  • Engasjert av Kirke- og undervisningsdepartementet 1971-1972
  • Kontorsjef ved Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen 1972-1977

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen 1946
  • Norges Landsforbund for Idretts idrettsmerke i gull 1949
  • Norges Krigsseilerforbunds plakett "Convoy" 1970

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nøtterøy kommunestyre 1945-1947, varaordfører 1947-1948, ordfører 1948-1951, 1951-1955

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Vestfold 1947-1951

Offentlige verv

  • Formann Ungdoms- og idrettsnemnda, Nøtterøy 1945-1948
  • Formann Nøtterøy kommunes nemnd for innsamling til Nord-Norge 1945-1946
  • Formann Styret for Nøtterøy elektrisitetsverk 1948-1955
  • Varaformann Budsjettnemnda, Vest-Agder 1948-1952
  • Formann Brannstyret, Nøtterøy 1948-1955
  • Medlem Skolestyret, Nøtterøy 1948-1955
  • Revisor Overformynderiet, Vestfold 1949
  • Formann Styret for Felles vannverk Nøtterøy-Tønsberg 1949-1953
  • Medlem Byggekomiteen for fylkessykehuset 1951-1955
  • Medlem Styret for Vestfold sentralsykehus 1951-1953
  • Varamedlem Riksrevisjonen 1954-1957, riksrevisor 1958-1979, nestformann 1980-1981, riksrevisor 1982-1986
  • Medlem Komiteen til å gjennomgå bestemmelsene i lov om kommunevalg av 10 april 1925 og fremme grunngitte forslag til endringer 1960-1961
  • Medlem Utvalget til å utrede hovedprinsippene for oppbyggingen av den sentrale forvaltningsorganisasjon 1967-1969

Tillitsverv i partier

  • Viseformann Unge Høires Landsforbund 1946-1947
  • Formann Nøtterøy Unge Høyre 1946-1947
  • Formann Unge Høyres Landsforbund 1947-1950
  • Medlem Høyres boligprogramkomité 1948-1953
  • Medlem Høyres landsstyre 1950-1970
  • Medlem Styret for Vestfold Høyre 1950-1970
  • Æresmedlem Vestfold Unge Høyre 1951
  • Landsstudieleder Høyre 1951-1954
  • Bestyrer Høyreskolen på Reistad 1953-1954
  • Formann Høyres landskommunalutvalg 1956-1959
  • Medlem Høyres programkomité 1959-1960

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Tromsø ungdomskorps 1930-1935
  • Formann Tromsø lærerskoles elevlag 1934-1936
  • Medlem Styret i Tromsø engelsklærerlag 1939
  • Medlem Styret i Tromsø lokalavdeling av Norges lærerlag 1939

Litteratur

  • Warmedal, Johan Møller: Kommunalkunnskap I-II
  • Warmedal, Johan Møller: Petter Dass, dikterpresten fra Hålogaland, Oslo 1942
  • Warmedal, Johan Møller: Dagens kommunalpolitikk I-II, 1947
  • Warmedal, Johan Møller: Hvem får 100? Konkurranser i ordpensum, Oslo 1948
  • Warmedal, Johan Møller: Hvordan skatten beregnes, Horten 1949
  • Warmedal, Johan Møller: Håndbok i foreningsteknikk, Tønsberg 1950
  • Warmedal, Johan Møller og John Elden: Sosialpolitikken i Norge. Grunnbok for Høyres studiesirkler, Oslo 1952
  • Warmedal, Johan Møller: Møteledelse og taleteknikk
  • Warmedal, Johan Møller: Høyrepolitikk. Valghåndboken, 1957
  • Warmedal, Johan Møller: Kommunebudsjett og kommuneskatt, Reistad 1960
  • Warmedal, Johan Møller: Kommuner, fylket og staten. Budsjett, skattøre og utgiftsfordeling; håndbok for kommunestyre- og fylkesrepresentanterer, Reistad 1964
  • Gervin, Ernst, June Heggenhougen og J. Møller Warmedal (red.): Moro å vite for hele familien, Hjemmet 1971
  • Warmedal, Johan Møller: Praktisk kommunalkunnskap, Oslo 1973