Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Østtveit, Johannes ( 1927-2013 )

Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for Telemark 1969-1973
Ansiennitet: 8 år, 0 dager

Østtveit, Johannes har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 18.01.1927 i Sauherad, Telemark
Død 09.07.2013
Sønn av ungdomsskolestyrer Hellek Østtveit (1880-1958) og lærer Anne Gurstad (1881-1938)

Stortingsperioder

Representant nr 3 for Telemark, 1965 - 1969, KrF.
Representant nr 3 for Telemark, 1969 - 1973, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

1965-69

Varamedlem, Valgkomiteen, 25.10.1967 - 30.09.1969
Medlem, Administrasjonskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Nestformann, Sosialkomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

1965-69

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1968 -

Medlemskap i gruppestyrer

1965-69

Innpisker, Kristelig Folkeparti, 01.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem og vara innpisker, Kristelig Folkeparti, 01.10.1969 - 30.09.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Gvarv skole 1934-1941
  • Telemark private realskole, Bø 1941-1943
  • Skien høyere almenskole 1943-1946
  • Norges Veterinærhøgskole 1946-1951
  • Studiekurs med stipend ved Kungliga veterinärhögskolan i Stockholm 1955
  • 3 måneders kurs ved Nordiska Hälsovårdshögskolan i Göteborg 1973
  • Kurs i næringsmiddelhygiene Norges Veterinærhøgskole 1973

Yrke

  • Vitenskapelig assistent ved Norges Veterinærhøgskole 1952-1953
  • Privat praksis Vang, Hedmark 1954-1955
  • Seminveterinær i Gamleby, Sverige 1955-1957
  • Stasjonsveterinær ved oksestasjonen for telemarksfe 1957-1964
  • Privatpraksis i Bø 1957-1965
  • Kontrollveterinær i Bø 1964-1974
  • Journalist i Folkets Framtid 1986

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bø formannskap 1959-1963, 1963-1967, 1971-1975
  • Medlem Bø kommunestyre 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem Soknerådet, Bø 1962-1966
  • Formann Tiltaksnemnda, Bø 1964-1968
  • Medlem Skolestyret, Bø 1968-1972
  • Formann Regionplanrådet for Bø 1968-1972
  • Formann Utbyggingsnemnda for Bøfossane 1968-1972
  • Medlem Utvalget til å vurdere forvaltningen i mindre kommuner 1972-1974
  • Medlem Norsk filmråd 1974-1978
  • Lekdommer Byretten, Oslo 1981-1985
  • Medlem Styret for Rønningen Folkehøgskole 1985-1990
  • Medlem Soknerådet, Sandefjord 1997-2001

Tillitsverv i partier

  • Formann KrFs studentgruppe i Oslo 1953-1954
  • Formann Bø lokallag av KrF 1959-1966
  • Medlem Styret for Telemark KrF 1960-1966
  • Formann KrFs valgkomité 1967-1969, 1971-1973
  • Varamedlem Kristelig Folkepartis landsstyre 1971-1973
  • Utredningsleder KrFs landskontor 1974-1985

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Skien kristelige skolelag 1945-1946
  • Nestformann Oslo kristelige studentlag 1951-1952
  • Formann Elevlaget for Sagavoll folkehøgskole 1959-1961
  • Troppssjef 1. Bø KFUM 1959-1965
  • Medlem Kretsstyret i Telemark Norges Kristelige Ungdomsforbund 1959-1967
  • Medlem Rådet for Stiftelsen Moralsk Opprustning 1980-2004
  • Medlem Styret for Misjon bak Jernteppet 1980-1982, formann 1982-1991
  • Misjonssekretær Styret for Norsk Misjon i Øst 1991-1994, medlem 1997-2000
  • President Sandefjord Y's mens Club 2005-2006

Andre administrative verv

  • Formann Byggenemnda og senere Styret for Jønnbu Fjellkyrkje og Ungdomssenter 1962-1973
  • Medlem Forstanderskapet ved Sagavoll folkehøgskole 1963-1973
  • Formann Styret for serveringsbedriften Williams A/S, Bø 1965-1979

Litteratur

Østtveit, Johannes (red.): KrFs alternative familiemelding, Oslo 1974
Østtveit, Johannes (red.): Diverse politiske håndbøker
Østtveit, Johannes: Kirkeklokker i natten - vennskap gjennom jernteppet, Lunde Oslo 1998
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget