Petersen, Jan

Petersen, Jan (1946-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Akershus 2005-2009
Ansiennitet:
28 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 11.06.1946 i Oslo
  • Sønn av direktør Kaare Petersen og Elsa Olsen

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 5 for Akershus, 1973 - 1977, H.
  • Representant nr 9 for Akershus, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 10 for Akershus, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 7 for Akershus, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 4 for Akershus, 1993 - 1997, H.
  • Representant nr 2 for Akershus, 1997 - 2001, H.
  • Representant nr 1 for Akershus, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 3 for Akershus, 2005 - 2009, H.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 19.10.2001-30.09.2005, André Oktay Dahl møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2005-17.10.2005, Hårek Elvenes møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 24.10.1984 - 30.09.1985
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 24.10.1984 - 30.09.1985
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 21.10.1981 - 24.10.1984

    1985-89

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Leder, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Leder, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 15.05.1986

    1989-93

    Nestleder, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Nestleder, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Nestleder, Utenrikskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Nestleder, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Nestleder, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Nestleder, Utenrikskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Arbeidsordningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 19.10.2001

    2005-2009

    Leder, Forsvarskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1985-89

    Medlem, Reglementskomiteen, 06.02.1986 - 17.04.1989
    Medlem, Stortingets administrasjonsstyre, 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Reglementskomiteen, 16.11.1989 - 01.10.1990

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 24.10.1984 - 30.09.1985
    Personlig varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 06.06.1984 - 30.09.1985
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 1984 -

    1985-89

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Nestleder, KSSE (parlamentarikerdelegasjonen til konferansen for sikkerhet og samarbeid i Europa), 15.03.1991 - 30.09.1993
    Første nestleder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993
    Leder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 21.11.1989 - 30.09.1993
    Delegat, FNs generalforsamling, 1990 -

    1993-97

    Nestleder, Europautvalget, 06.05.1994 - 30.09.1997
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 31.10.1994 - 30.09.1997
    Leder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 04.11.1993 - 30.09.1997
    Første nestleder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Første nestleder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Nestleder, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1997 - 30.09.2001
    Leder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001

    2005-2009

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1993-97

    Leder gruppestyret, Høyre, 01.10.1994 - 30.09.1997
    Medlem gruppestyret, Høyre, 10.04.1994 - 01.10.1994

    1997-2001

    Leder gruppestyret, Høyre, 01.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Leder gruppestyret, Høyre, 01.10.2001 - 19.10.2001

Medlemskap i regjering

  • Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 19.10.2001 - 17.10.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1965
  • Cand.jur. 1973

Yrke

  • Førstesekretær Forbrukerrådet 1974
  • Konsulent NORAD 1975-1978
  • Førstekonsulent NORAD fra 1978
  • Ambassadør i Wien fra 2009 (utnevnt i statsråd 9.1.09)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør med stjerne av St. Olavs Orden 2004

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oppegård kommunestyre 1967-1971, ordfører 1975-1979, 1979-1981, medlem 1981-1983
  • Medlem Oppegård formannskap 1971-1975

Offentlige verv

  • Varamedlem Hovedstyret i Den Norske Stats Husbank 1978-1981
  • Medlem Kommunedelsforvaltningsutvalget 1982-1984
  • Medlem Styret for Den Norske Opera fra 1983

Tillitsverv i partier

  • Formann Unge Høyres Landsforbund 1971-1973
  • Medlem Høyres sentralstyre fra 1976
  • Leder Høyre 1994-2004
  • Viseformann International Democratic Union (IDU) fra 2005

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Den norske Atlanterhavskomité

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Landsbanken 1978-1982

Litteratur

  • Petersen, Jan: Det nye Europa, Høyres Hovedorganisasjon Oslo 1990
  • Petersen, Jan, Anders C. Sjaastad og Helge Lund: Det nye Europa: grunnlagsdokument for debatt om utviklingen i Europa, Høyres Hovedorganisasjon Oslo 1990
  • Petersen, Jan: Norge på sidelinjen i sikkerhetspolitikken, Norsk militært tidsskrift årg. 161, nr. 3 s 1-6, 1991