Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Syse, Jan P. ( 1930-1997 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Oslo 1993-1997
Ansiennitet: 25 år, 46 dager

Syse, Jan P. har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 25.11.1930 i Nøtterøy, Vestfold
Død 17.09.1997
Sønn av rådmann, tannlege Peter Syse (1888-1965) og hjemmeværende Magnhild Bjønnes (1898-1985)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 4 for Oslo, 1965 - 1969, H.
Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1969 - 1973, H.
Representant nr 14 for Oslo, 1973 - 1977, H.
Representant nr 6 for Oslo, 1977 - 1981, H.
Representant nr 5 for Oslo, 1981 - 1985, H.
Representant nr 5 for Oslo, 1985 - 1989, H.
Representant nr 1 for Oslo, 1989 - 1993, H.
Representant nr 2 for Oslo, 1993 - 1997, H.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 01.10.1969-05.06.1970 for Kåre Willoch.
Medlem av Regjeringen 16.09.1983-30.09.1985, Børre Rognlien møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1985-04.10.1985, Hallfrid Nybø møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 16.10.1989-03.11.1990, Oddmund H. Hammerstad møtte som representant.
Døde 17.09.1997, Børre Rognlien møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1993-97

President, Lagtinget, 11.10.1993 - 17.09.1997

Medlemskap i stortingskomiteer

1969-73

Medlem, Justiskomiteen, 14.10.1969 - 05.06.1970

1973-77

Medlem, Finanskomiteen, 01.07.1975 - 30.09.1977
Medlem, Administrasjonskomiteen, 18.10.1973 - 01.07.1975

1977-81

Formann, Justiskomiteen, 13.10.1980 - 30.09.1981
Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1977 - 13.10.1980
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 16.09.1983
Formann, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 16.09.1983

1985-89

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989
Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 08.11.1990 - 30.09.1993
Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 16.10.1989

1993-97

Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 17.09.1997
Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1993 - 17.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

1973-77

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1973 -

1977-81

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1978 - 01.01.1981

1981-85

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 10.11.1981 - 16.09.1983
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 16.09.1983

1985-89

Leder, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1987 - 26.10.1988
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 28.10.1987

1989-93

Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 03.05.1993 - 30.09.1993
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1990 - 30.09.1993

1993-97

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1995 -
Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 25.10.1993 - 17.09.1997

Medlemskap i gruppestyrer

1981-85

Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1981 - 16.09.1983

1985-89

Leder gruppestyret, Høyre, 04.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Medlem gruppestyret, Høyre, 03.11.1990 - 30.09.1993

1993-97

Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1993 - 17.09.1997

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Justis- og politidepartementet, 01.11.1970 - 17.03.1971
Statsråd, Industridepartementet, 16.09.1983 - 04.10.1985
Statsminister, Statsministerens kontor, 16.10.1989 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1949
  • Cand.jur. 1957

Yrke

  • Avdelingssjef i Wilh. Wilhelmsen 1959-1967
  • Underdirektør i Handelsdepartementet 1967-1969
  • Assisterende direktør og advokat hos Wilh. Wilhelmsen 1971-1973
  • Ansvarlig redaktør for Wilh. Wilhelmsens informasjonsorgan Skib-rederi 1974-1980

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Storkors av Den Gyldne Gris fra Det Norske Studentersamfund 1986

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1963-1967, 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem en rekke kommunale nemnder, Oslo 1963-1971
  • Medlem Delegasjon til FNs nedrustningskonferanse 1978
  • Formann Nordisk råds økonomiske utvalg 1986-1988
  • Medlem Presidiet i Nordisk råd 1987-1988, president 1988-1989, medlem 1990-1993
  • Formann Finanskomiteen for Ibsenmuseet fra 1992

Tillitsverv i partier

  • Medlem Høyres landsstyre 1957-1963
  • Formann Unge Høyres Landsforbund 1959-1963
  • Medlem Høyres sentralstyre 1959-1963, 1974-1991
  • Formann diverse utredningskomiteer innen Unge Høyre og Høyre om bl.a. selveierdemokrati, industripolitikk, utdannelsesspørsmål, boligpolitikk, oljepolitikk og kultur 1960-1993
  • Sekretær Høyres utredning om bedriftsdemokratiet 1965-1966
  • Medlem Høyres programkomité 1965-1969
  • Viseformann Oslo Høyre 1968-1973, formann 1974-1982
  • Formann Oslo Høyres strukturkomité 1972-1973
  • Formann Oslo Høyres programkomité 1973
  • Formann Boligpolitisk utvalg 1973-1974
  • Formann Høyreutredning "Eiendom for alle" 1976-1977
  • Medlem Høyres arbeidsutvalg 1985-1991
  • Formann Høyre 1988-1991
  • Formann Høyres kulturkomité 1992-1993

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Den Konservative Studenterforening 1952
  • Formann Byggekomiteen for Chateau Neuf (Studentersamfundets hus) 1953-1971
  • Formann Det Norske Studentersamfund 1953
  • Formann Den norske avdeling av World Assembly of Youth (WAY) 1961
  • Formann Nasjonalkomiteen for internasjonalt ungdomsarbeid (NIU) 1961
  • President Sykkel-VM 1993

Andre administrative verv

  • Formann Styret for A/L Studentersamfundets hus 1973-1978
  • Medlem Representantskapet for Morgenbladet fra 1974
  • Medlem Styret for A/S Høyres Hus 1980-1997, formann fra 1982 (til ca. 1989)
  • Formann Styret for Camilla Collets vei 3 A/S
  • Formann Styret for A/S Pilestredet 88-Blaasenborg

Litteratur

Syse, Jan P.: Foreningsledelse og taleteknikk, Oslo 1960
Bland, A. L. og Michael Crowdy: Wilh. Wilhelmsen. 1861-1961. The firm and the fleet, Kendal 1961
Syse, Jan P.: Regjeringsmakt gir resultater, Høyres hovedorganisajon Oslo 1990
Colding, Kjell, Kjell Hanssen og Lars Roar Langslet (red.): Vilkår for vekst : festskrift til Jan P. Syse på 60-årsdagen 25. november 1990, Oslo 1990
Geelmuyden, Niels Chr.: Trykket stemning: 26 portetter, Cappelen Oslo 1991
Syse, Jan P.: Åpningstale Høyres Landsmøte, Høyres hovedorganisasjon Oslo 1991
20 år: Norge 1972-1992. En antologi, Oslo 1992
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget