Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Simonsen, Jan ( 1953- )

Uavhengig representant
Sist innvalgt som representant for Rogaland 2001-2005
Ansiennitet: 16 år, 46 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 03.03.1953 i Stavanger, Rogaland
Sønn av forretningsdrivende Viktor Holck Simonsen (1913-1990) og forretningsdrivende Martha Espevoll (1917-1991)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1981 - 1985, FrP.
Representant nr 3 for Rogaland, 1989 - 1993, FrP.
Representant nr 8 for Rogaland, 1993 - 1997, FrP.
Representant nr 3 for Rogaland, 1997 - 2001, FrP.
Representant nr 3 for Rogaland, 2001 - 2005, FrP.
Representant nr 3 for Rogaland, 2001 - 2005, Uav.

Medlemskap i stortingskomiteer

1989-93

Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993
Nestleder, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1989 - 30.09.1993

1993-97

Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997
Medlem, Justiskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
Sekretær, Justiskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

1993-97

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1993 -

1997-2001

Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 07.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i gruppestyrer

1993-97

Varamedlem gruppestyret, Fremskrittspartiet, 01.10.1993 - 30.09.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1972
  • Samfunnsfag grunnfag, Rogaland distriktshøgskole (RDH) 1976
  • Historie grunnfag, RDH 1977

Yrke

  • Redaktør for Strandabuen 1979-1981
  • Redaktør for Video & TV-guiden 1981
  • Redaktør for Fremskritt 1982-1986

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Stavanger bystyre 1975-1979, medlem 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Oslo kinomotografer AS 1987-2002
  • Nestleder Utvalget for kunstnerisk utsmykning i Stortinget 1997-2001

Tillitsverv i partier

  • Formann Moderat ungdom, Rogaland 1975-1977
  • Medlem FpUs sentralstyre 1978-1981
  • Formann Rogaland FpU 1978-1981
  • Formann Stavanger FrP 1981
  • Medlem FrPs sentralstyre 1982-1991
  • Pressesekretær FrPs stortingsgruppe 1982-1986, gruppesekretær 1986-1989
  • Nestleder FrP 1991-1993
  • Nestleder Demokratene 2003-2004

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Komiteen for Sydøst-Asia, Stavanger avdeling 1968-1971
  • Medlem Styret i Stavanger kristelige artianerlag 1972
  • Medlem Styret i Stavanger avdeling av "Ja til EF" 1972
  • Medlem Styret i "Med Israel for fred" 1989-1991

Litteratur

Simonsen, Jan: Ikke helt A-4, Eger forlag Oslo 2004
Simonsen, Jan: Guttene fra Yorkstrasse, Forlag norske bøker Rasta 2005
Simonsen, Jan: Krim fra virkeligheten, Forlaget Alle Medier 2006
Simonsen, Jan: Døden på Stortinget, Koloritt Oslo 2007
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget