Sahl, Jan

Sahl, Jan (1950-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Nordland 2005-2009
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 20.04.1950 i Meløy, Nordland
  • Sønn av linjemontør Johan Sahl (1926-1981) og husmor Marie Frislid (1929-1994)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Nordland, 1997 - 2001, KrF.
  • Representant nr 6 for Nordland, 2001 - 2005, KrF.
  • Representant nr 10 for Nordland, 2005 - 2009, KrF.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Samferdselskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 07.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.2001 - 30.09.2002
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2002 - 30.09.2005
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2004 -

    2005-2009

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 05.10.2006 - 30.09.2009

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2005-2009

    Andre varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 17.10.2005 - 30.09.2009
    Innpisker, Kristelig Folkeparti, 01.09.2006 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bodø lærerskole 1972
  • Kristendom mellomfag og pedagogikk grunnfag, Norsk Lærerakademi 1980
  • Praktisk kateketisk utdannelse MF/Høgskolen i Volda 1989
  • Desentralisert arbeidsveilederutdanning 1995

Yrke

  • Lærer 1972-1986
  • Kateket 1986-1997
  • Prestevikar i Stamsund og Valberg menighet fra 2010

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vestvågøy formannskap 1975-1978, 1987-1991, 1995-1997
  • Varaordfører Vestvågøy kommunestyre 1991-1995

Offentlige verv

  • Medlem Sør-Hålogaland bispedømmeråd 1994-1998
  • Medlem Delegasjon til kirkemøtet 1994-1998
  • Medlem Styret for Helse Nord RHF fra 2012
  • Varamedlem Riksvalgstyret 2013-2017

Tillitsverv i partier

  • Medlem Fylkesstyret i Nordland KrF fra 1997

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for J. M. Johansen, Stamsund fra 2000

Litteratur

  • Dagen, Lunde forlag