Nordås, Janne Sjelmo

Nordås, Janne Sjelmo (1964-)

Parti:
Senterpartiet
Representant
for Nordland 2013-2017
Medlem :
Transport- og kommunikasjonskomiteen
Ansiennitet:
5 år, 259 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 11.05.1964 i Hattfjelldal, Nordland
  • Datter av gårdbruker og landpostbud Eivind Sjelmo (1932-) og husmor og gårdbruker Bjørg Simonsen (1943-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Nordland, 2001 - 2005, Sp.
  • Vararepresentant nr 1 for Nordland, 2005 - 2009, Sp.
  • Representant nr 7 for Nordland, 2009 - 2013, Sp.
  • Representant nr 9 for Nordland, 2013 - 2017, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 10.11.2011 - 30.09.2013
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 22.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Nestleder, Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid, 19.11.2013 - 30.09.2017
    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 12.11.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid, 12.11.2013 - 19.11.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Vara innpisker, Senterpartiet, 24.04.2013 - 30.09.2013
    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Nestleder gruppestyret, Senterpartiet, 09.04.2014 - 30.09.2017
    Første varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 16.10.2013 - 09.04.2014

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Kommunal- og regionaldepartementet, 02.11.2007 - 30.09.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole, Hattfjelldal 1971-1980
  • Mosjøen vgs., naturfaglinje 1980-1983
  • Kommunaløkonomi og ledelse, Høgskolen i Steinkjer 2002-2004
  • Informasjonsledelse I/II, Høgskolen i Bodø 2006

Yrke

  • Medarbeider, reiselivsbedrift 1984-1986
  • Gårdbruker, tilleggsnæring innen grønn omsorg 1987-2003

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Hattfjelldal formannskap 1995-1999, 1999-2002

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Nordland 1999-2003, 2003-2007
  • Leder fylkesråd, Nordland 2007-2007 (næring)

Offentlige verv

  • Medlem Naturforvaltningsutvalget, Hattfjelldal 1992-2003
  • Medlem Trafikksikkerhetsutvalget, Nordland 1999-2003
  • Medlem Landsdelsutvalget for Nord-Norge og Nord-Trøndelag fra 2003

Tillitsverv i partier

  • Leder Nordland Senterkvinner 2002-2004
  • Gruppeleder Nordland Sp 2003-2007, leder 2004-2008
  • Medlem Sp's landsstyre 2004-2008
  • Medlem Sp's programkomité 2007-2009
  • Leder Hattfjelldal Sp