Sanner, Jan Tore

Sanner, Jan Tore (1965-)

Parti:
Høyre
Representant
for Akershus 2013-2017
Ansiennitet:
23 år, 90 dager

Gå til bildegalleri

Elvenes, Hårek møter fast for Sanner, Jan Tore.

Biografi

Personalia

  • Født 06.05.1965 i Bærum, Akershus
  • Sønn av professor Tore Sanner (1935-) og barnevernskonsulent Nina Bülow-Nielsen (1937-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Akershus, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 12 for Akershus, 1993 - 1997, H.
  • Representant nr 10 for Akershus, 1997 - 2001, H.
  • Representant nr 7 for Akershus, 2001 - 2005, H.
  • Representant nr 6 for Akershus, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 3 for Akershus, 2009 - 2013, H.
  • Representant nr 1 for Akershus, 2013 - 2017, H.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 16.10.1989-03.11.1990 for Kaci Kullmann Five.
  • Medlem av Regjeringen fra 16.10.2013, Hårek Elvenes møter som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990

    1993-97

    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Nestleder, Energi- og miljøkomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Valgkomiteen, 01.11.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Finanskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Andre nestleder, Finanskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Andre nestleder, Finanskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1997

    2001-2005

    Leder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 21.11.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 21.11.2001

    2005-2009

    Varamedlem, Europautvalget, 24.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Europautvalget, 22.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 21.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Nestleder gruppestyret, Høyre, 19.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Nestleder gruppestyret, Høyre, 09.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Nestleder gruppestyret, Høyre, 01.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kommunal- og regionaldepartementet, 16.10.2013 - 31.12.2013
    Statsråd, Kommunal- og moderniseringsdepartementet, 01.01.2014 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ex.phil. 1984
  • Eksamen videregående skole 1984
  • Markedsføringsledelse, BI 1987
  • Markedskommunikasjon grunnfag, IFM Westerdals Reklameskole 1989
  • Markedsøkonomi, Norges Markedshøyskole 1994
  • Forsvarets Høgskole, informasjonskurs 2011

Yrke

  • Deltidsjobber innen salg og tjenesteyting (under studietiden)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Dysleksiprisen, tildelt av Telemark fylkeslag av Norsk Dysleksiforbund 1997

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Bærum kommunestyre 1983-1987, 1987-1989

Offentlige verv

  • Medlem Referansegruppen for NOU 1994: 3 Ungdom, lønn og arbeidsledighet 1993-1994
  • Medlem Skoleutvalget ved Oslo Private Gymnas 1996-1997
  • Medlem Utenriksdepartementets menneskerettighetsutvalg 1999-2001
  • Formann Styret for Henie Onstad Kunstsenter 2000-2002
  • Medlem Industriutvalget 2004-2005 (NOU 2005:4)

Tillitsverv i partier

  • Valgkampsekretær Bærum Høyre 1985-1985, formann 1998-2000
  • Formann Bærum Unge Høyre 1985-1986
  • Politisk sekretær Unge Høyres Landsforbund 1986-1987, nestleder 1988-1990, leder 1990-1994
  • Informasjonssekretær og politisk sekretær Akershus Høyre 1987-1988, 1. nestleder 2001-2005
  • Formann Akershus Unge Høyre 1987-1988
  • Medlem Høyres sentralstyre 1988-1994
  • Medlem Høyres arbeidsutvalg 1990-1994
  • Medlem Eksekutivkomiteen Atlantic Assosiation of Young Political Leaders (AAYPL) 1993-2001
  • Økonomiansvarlig Styret i AAYPL 1997-1999, president 1999-2001
  • Medlem Høyres programkomite for perioden 2001-2005, 2000-2001
  • Leder Høyres programkomite for perioden 2005-2009, 2004-2005
  • 2. nestleder Høyre 2004-2008, 1. nestleder fra 2008
  • Medlem European Peoples Party (EPP), Working Group Economic and Sosial Policy 2010-2013

Tillitsverv i organisasjoner

  • Rådsmedlem Den Norske Helsingforskomiteen fra 1994
  • Medlem Petroleumsforeningen i Oslo 1997-2001
  • Rådsmedlem En verden fra 1998
  • Medlem International Committee for Democracy in Cuba (ICDC) fra 2008
  • Medlem Committee of Solidarity with the politically Perseluted in Venezuela fra 2009
  • Medlem Styret i Stabæk IF fra 2011

Andre administrative verv

  • Medlem Juryen for DnB Nors Innovasjonspris 2010 2010

Litteratur

  • Helgesen, Vidar, Jan Tore Sanner og André Støylen (red.): Grenser for politikk: Høyre som grensevakt?, Schibsted Oslo 1994
  • Sanner, Jan Tore (red.): Mangfold og valgfrihet fremmer kvalitet i skolen, 1995
  • Beck, Christian W.: Statens Barn?: Valgfrihet styrker familien., Exodus Birkeland 1996
  • Sanner, Jan Tore (red.): Kunnskap, mangfold og valgfrihet, 1997
  • NATO Parliamentary Assembly 50th anniversary, Polarbears and Russian bears in Northern Flank, Brüssel 2005