Vogt, Jørgen Herman

Vogt, Jørgen Herman (1900-1972)

Parti:
Norges Kommunistiske Parti
Sist innvalgt som representant
for Kjøpstedene i Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag fylker (Levanger, Trondheim) 1945-1949
Ansiennitet:
4 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Vogt, Jørgen Herman har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.09.1900 i Oslo
  • Død 03.08.1972
  • Sønn av professor Johan Herman Lie Vogt (1858-1932) og Martha Johanne Abigael Kinck (1861-1908)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Kjøpstedene i Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag fylker (Levanger, Trondheim), 1945 - 1949, NKP.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 21.07.1949 - 09.12.1949
    Sekretær, Kommunalkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 04.12.1945 - 10.01.1950

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Medlem, Reglementskomiteen, 23.02.1949 - 13.12.1949
    Medlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 29.05.1946 - 10.01.1950
    Medlem, Reglementskomiteen, 22.01.1946 - 18.02.1946

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Sekretær gruppestyret, Norges Kommunistiske Parti, 04.12.1945 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1919
  • Studiereiser Tyskland 1922
  • Studiereiser Sovjet 1930-1931, 1934

Yrke

  • Journalist 1920-1923
  • Redaktør av Klassekampen 1923-1924
  • Journalist i Norges Kommunistblad 1924-1927
  • Journalist i Arbeideren Hamar 1927-1929
  • Journalist, senere redaktør i Ny Tid (Trondheim) 1929-1939
  • Forretningsfører og vedsjef i Trondheim forsyningsnemnd 1939-1941
  • Journalist i Ny Tid (Trondheim) 1945-1946
  • Redaktør Friheten 1946-1961, 1965-1967
  • Lønnet sekretær for Stortingets Valgordningskommisjon av 1968 1968-1972

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • I tysk fangenskap 1941-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trondheim formannskap 1934-1937, 1937-1945, 1945-1947, 1947-1951
  • Varamedlem Oslo bystyre 1959-1963

Offentlige verv

  • Medlem Kommuneinndelingskomiteen 1946-1961
  • Medlem Valgordningskomiteen 1948-1952
  • Medlem Desisjonsutvalget, Oslo 1960-1967
  • Medlem Kommunestyrevalglovnemnda 1961-1962
  • Medlem Ligningsrådet, Trondheim

Tillitsverv i partier

  • Medlem Norges Kommunistiske Partis sentralstyre 1946-1967
  • Sekretær Norges Kommunistiske Partis stortingsgruppe 1954-1961
  • Politisk sekretær Norges Kommunistiske Parti 1962-1965