Andersen, Karin

Andersen, Karin (1952-)

Parti:
Sosialistisk Venstreparti
Representant
for Hedmark 2013-2017
Andre nestleder:
Kommunal- og forvaltningskomiteen
Ansiennitet:
17 år, 213 dager

Gå til bildegalleri

Tilhører

Valgkomiteen

Medlem
08.10.2013 - 30.09.2017

Sosialistisk Venstreparti

Vara innpisker
16.10.2013 - 30.09.2017

Kommunal- og forvaltningskomiteen

Andre nestleder
22.10.2013 - 30.09.2017

Biografi

Personalia

  • Født 16.12.1952 i Kongsvinger, Hedmark
  • Datter av skogsarbeider Leif Trygve Kjelsrud (1915-2008) og husmor Anna Helgedagsrud (1923-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Hedmark, 1989 - 1993, SV.
  • Representant nr 9 for Hedmark, 1997 - 2001, SV.
  • Representant nr 3 for Hedmark, 2001 - 2005, SV.
  • Representant nr 7 for Hedmark, 2005 - 2009, SV.
  • Representant nr 8 for Hedmark, 2009 - 2013, SV.
  • Representant nr 7 for Hedmark, 2013 - 2017, SV.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Kommunalkomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Kommunalkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Leder, Arbeids- og sosialkomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

    2009-2013

    Medlem, Valgkomiteen, 29.03.2012 - 30.09.2013
    Første nestleder, Arbeids- og sosialkomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 29.03.2012

    2013-2017

    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 17.10.2013 - 15.10.2014
    Andre nestleder, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1997 - 30.09.2001
    Nestleder, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 07.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2002 -
    Leder, Stortingets delegasjon til Den Interparlamentariske Union (IPU), 22.01.2002 - 30.09.2005

    2009-2013

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1997-2001

    Nestleder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 13.10.1999 - 30.09.2001
    Medlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1997 - 13.10.1999

    2001-2005

    Nestleder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.2001 - 30.09.2005

    2005-2009

    Medlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 17.10.2005 - 02.10.2007

    2009-2013

    Medlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.03.2010 - 26.03.2012
    Nestleder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 26.03.2012 - 30.09.2013
    Medlem gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 04.11.2009 - 29.11.2009
    Nestleder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 30.11.2009 - 28.02.2010

    2013-2017

    Nestleder gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 16.10.2013 - 26.11.2014
    Vara innpisker, Sosialistisk Venstreparti, 16.10.2013 - 30.09.2017

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ex.phil. 1972
  • Examen artium 1972
  • Samfunnsplanlegging, Høgskolen Lillehammer 1996-1997
  • Samfunnsplanlegging, UiT 1996

Yrke

  • Barnehageassistent 1977-1997

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Klar tale-prisen, for å ha satt det vanskelige offentlige språket på dagsordenen 1998
  • Årets Fattigmann av organisasjonen Fattig-Norge 2008
  • Norges Handicapforbunds hederspris 2009
  • Pøbelprisen 2009 (Pøbelprosjektet Eddi Eidsvåg)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Kongsvinger kommunestyre 1983-1987, 1991-1995, 1995-1997
  • Medlem Kongsvinger formannskap 1987-1991

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hedmark 1987-1991, fylkesvaraordfører 1991-1995

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Kongsvinger 1983-1991
  • Medlem Administrasjonsutvalget 1987-1991
  • Meddommer Herredsretten, Vinger og Odal 1991-1997
  • Leder Hovedutvalget for samferdsel 1991-1992
  • Medlem Teknisk utvalg, Kongsvinger 1991-1995
  • Leder Hovedutvalget for utdanning 1992-1995
  • Leder Forhandlingsutvalget 1992-1995
  • Varamedlem Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1998-2002, medlem fra 2003

Tillitsverv i partier

  • Medlem SVs landsstyre 1985-1988, 1995-1996
  • Medlem SVs hovedstyre 1985-1987
  • Leder Hedmark SV 1986-1987
  • Medlem Sosialistisk Venstrepartis sentralstyre 1995-1996

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Kommunenes Sentralforbunds Landsråd 1991-1995
  • Nestleder Styret for Kommunenes Sentralforbund i Hedmark 1991-1995

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Høgskolestiftelsen i Kongsvinger fra 1989