Aasland, Karl

Aasland, Karl (1918-1982)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1973-1977
Ansiennitet:
8 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Aasland, Karl har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.11.1918 i Time, Rogaland
  • Død 29.03.1982
  • Sønn av gårdbruker Gunnar Aasland (1890-) og Berta Anda (1892-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Rogaland, 1969 - 1973, Sp.
  • Representant nr 5 for Rogaland, 1973 - 1977, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Landbrukskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Nestformann, Landbrukskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1974 - 1974
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1975 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1973 - 30.09.1977

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Landbruksskole 1940
  • Statens meieriskole 1943
  • Artiumskurs i Stavanger 1944
  • Eksamen ved Norges landbrukshøgskole, meieriavdelingen 1947
  • Studieopphold i de fleste europeiske land 1950-1960
  • Studieopphold i USA 1966

Yrke

  • Meierebestyrer ved Ålgård meieri 1947-1961
  • Direktør ved Frue Meieri, Stavanger 1962-1982

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Gjestal kommunestyre 1959-1961
  • Medlem Stavanger bystyre 1965-1967

Offentlige verv

  • Varamedlem Styret for Meierilaboratoriet 1962-1982
  • Formann Fagstyret for Jæren meieriskole Bryne 1965-1981
  • Medlem Utvalget til vurdering av reglene for bruk av omsetningsavgiften 1970-1975
  • Varamedlem Rådet for meieriforsøk 1971-1973
  • Leder Rådet for Næringsmiddelforskning 1980-1981
  • Medlem Norges Landbruksvitenskapelige forskningsråd 1980-1982

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Rogaland meierifolklag 1951-1954
  • Formann Rogaland meierilag 1954-1960
  • Medlem Rådet for Vestlandske Mjølkesentral 1959-1967

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Rogaland tørrmelk og kasein A/L 1960-1971
  • Medlem Styret for Diplomis 1978-1982