Brommeland, Karl J.

Brommeland, Karl J. (1913-1999)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 1969-1973
Ansiennitet:
15 år, 348 dager

Gå til bildegalleri

Brommeland, Karl J. har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.01.1913 i Haugesund, Rogaland
  • Død 19.06.1999
  • Sønn av skipsreder Sigmund Brommeland (1880-1930) og hjemmeværende husmor Ingeborg Høie (1883-1956)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 2 for Rogaland, 1954 - 1957, KrF.
  • Representant nr 9 for Rogaland, 1958 - 1961, KrF.
  • Representant nr 10 for Rogaland, 1961 - 1965, KrF.
  • Representant nr 10 for Rogaland, 1965 - 1969, KrF.
  • Representant nr 8 for Rogaland, 1969 - 1973, KrF.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1965-69

    Varasekretær, Stortinget, 08.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Sekretær, Lagtinget, 02.10.1972 - 30.09.1973

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Sekretær, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Protokollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.10.1961 - 01.10.1962
    Midlertidig nestformann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 01.10.1962 - 15.12.1962
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 15.12.1962 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Sekretær, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Sekretær, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1966 -
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1967 -

    1973-77

    Delegat, FNs generalforsamling, 1973 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1958-61

    Innpisker, Kristelig Folkeparti, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Innpisker, Kristelig Folkeparti, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1969-73

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1969 - 30.09.1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1927-1929
  • Handelsskole 1933

Yrke

  • Praksis på shippingkontor 1929-1931, 1934
  • Sjømann 1931-1933
  • Medeier i spesialforretning i radio 1935-1979

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Haugesund bys ærestegn De fykende Måker 1969
  • Norske Radio/TV-handleres Landsforbunds orden, Radio-stjernen 1969

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Haugesund formannskap 1947-1951, 1951-1955, 1955-1958

Offentlige verv

  • Medlem Haugesund menighetsråd 1945-1949, formann 1949-1953, medlem 1953-1957
  • Medlem Arbeidsnemnda, Haugesund 1947-1957
  • Medlem Budsjettkomiteen, Haugesund 1947-1957
  • Medlem Kommunikasjonsnemnda, Haugesund 1947-1957
  • Medlem Planrådet for Samferdselskomiteen 1972-1977
  • Formann Statens Fiskarbanks avdelingsstyre i Bergen 1972-1984
  • Medlem Havnestyret, Haugesund 1975-1983

Tillitsverv i partier

  • Formann Haugesund KrF 1947-1948, 1954-1955, 1979-1981
  • Leder KrFs kommunestyregruppe i Haugesund 1947-1957
  • Medlem Styret for Rogaland KrF 1949-1951
  • Varaformann Rogaland KrF 1953-1957
  • Medlem Styret for Haugesund KrF 1983, 1994-1995
  • Medlem KrFs nominasjonskomité 1994, 1999

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Haugesund Svømmeklubb 1934-1939 (stod også som stifter av klubben), æresmedlem 1939
  • Formann Haugesund KFUM 1943-1947
  • Medlem Styret i Rogaland krets av NKUF 1945-1947
  • Medlem Styret i Karmsund krets av Den indre sjømannsmisjon 1945-1947
  • Formann Haugesund radiohandlerforening 1946-1948
  • Formann Norske Radio/TV-handleres Landsforbund 1960-1967