Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Groos, Kaare Steel ( 1917-1994 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Vest-Agder 1958-1961
Ansiennitet: 3 år, 263 dager

Groos, Kaare Steel har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 26.10.1917 i Grimstad, Aust-Agder
Død 20.02.1994
Sønn av skipsfører Andreas Cornelius Olsen Groos (1862-1953) og Anne Dannevig Nielsen (1876-1947)

Stortingsperioder

Representant nr 5 for Vest-Agder, 1958 - 1961, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

1958-61

Medlem, Justiskomiteen, 13.05.1959 - 30.09.1961
Medlem, Administrasjonskomiteen, 27.01.1958 - 13.05.1959

Medlemskap i delegasjoner

1958-61

Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1937
  • Cand.jur. 1941

Yrke

  • Dommerfullmektig Kristiansand 1943-1945
  • Fylkesrepresentant for Erstatningsdirektoratet 1945-1951
  • Egen sakførerforretning i Kristiansand 1946-1961
  • Skole- og sosialrådmann i Kristiansand 1962-1982

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Kristiansand formannskap 1947-1951, 1951-1954, medlem 1955-1955, 1957-1959
  • Varaordfører Kristiansand bystyre 1955-1957

Offentlige verv

  • Medlem A/S Vinmonopolets stedlige styre, Kristiansand 1945-1961
  • Medlem Overformynderrådet, Vest-Agder 1948-1950
  • Medlem Lønnsutvalget, Kristiansand 1948-1952, formann 1952-1959
  • Medlem Generalplanrådet for Kristiansand distrikt 1956-1957
  • Medlem Rådet for eldreomsorgen 1970-1975 (representant for Norges By- og Herredsforbund)

Tillitsverv i partier

  • Varamedlem Unge Høires sentralstyre 1946-1948
  • Formann Kristiansand Unge Høyre 1946-1947
  • Formann Vest-Agder Unge Høyre 1946-1948
  • Formann Kristiansand Høyre 1948-1949
  • Medlem Høyres kommunalutvalg 1958-1961

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Speidergruppe i Kristiansand 1946-1950
  • Medlem Styret i Sørlandet krets av Norsk Speidergutt-Forbund 1947-1949
  • Medlem Styret i Kristiansand avdeling av Den Norske Frimurerorden 1951-1957
  • Medlem Styret i Sørlandet distriktsavdeling av Sakførerforeningen 1955-1957
  • Medlem Styret i Norsk Speidergutt-Forbund 1959-1960

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Den Norske Hypotekforening for 2.den prioritets pantelån 1947-1961
  • Medlem Representantskapet for Den Vestenfjeldske Bykredittforening 1947-1957, varaordfører 1957-1961
  • Medlem Representantskapet for Sørlandsbanken A/S 1963-1965, formann 1965-1983

Litteratur

Groos, Kaare Steel og J. Møller Warmedal: Kommunebudsjett og kommuneskatt. To orienterende foredrag, Reistad 1960
Warmedal, J. Møller, Kaare Steel Groos og O. T. Svennæs: Kommunen, fylket og staten, budsjett, skattøre og utgiftsfordeling, Reistad 1964
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget