Helliesen, Kari

Helliesen, Kari (1938-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Rogaland 1993-1997
Ansiennitet:
8 år, 54 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 02.11.1938 i Stavanger, Rogaland
  • Datter av rektor, stortingspresident Gustav Natvig-Pedersen (1893-1965) og husmor/utdannet lærer Marie Elisabeth Kløvstad (1902-1995)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1985 - 1989, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1989 - 1993, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1993 - 1997, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 09.05.1986-30.09.1989 for Gunnar Berge.
  • Møtte fast som representant 01.10.1989-16.10.1989 for Gunnar Berge.
  • Rykket opp som representant 30.12.1989 etter Gunn Vigdis Olsen-Hagens død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Sosialkomiteen, 30.12.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 18.06.1992 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1992 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1957
  • Engelsk mellomfag 1960
  • Allmenn litteraturkunnskap grunnfag 1963
  • Fransk hovedfag 1964
  • Cand.philol., UiO 1964

Yrke

  • Timelærer Ullern realskole og gymnas 1964-1965
  • Lektor ved Stavanger Katedralskole 1965-2001

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stavanger bystyre 1975-1979
  • Medlem Stavanger formannskap 1979-1983, 1983-1986, varamedlem 2003-2007

Offentlige verv

  • Medlem Våland bydelsutvalg, Stavanger 1972-1975
  • Medlem Sosialstyret, Stavanger 1976
  • Medlem Barnehagenemnda, Stavanger 1976-1980
  • Varamedlem Styret for Norsk Hotellfagskole 1980-1982
  • Varamedlem Husbankens avdelingsstyre i Bergen 1982-1986
  • Medlem Kommunalutvalget, Stavanger 1984-1986
  • Medlem Styret for Sentralsykehuset, Rogaland 1984-1988
  • Leder Helse- og sosialstyret, Stavanger 1984-1986
  • Medlem Sosialutvalget, Stavanger 1988-1992
  • Medlem Den nasjonale forskningsetiske komite for samfunnsvitenskap og humaniora 1990-1996
  • Medlem og meddommer Lagmannsretten, Stavanger 2000-2004
  • Nestleder Hovedutvalget for miljø, Stavanger 2003-2005, leder 2005-2007
  • Nestleder Administrasjonsutvalget, Stavanger 2003-2007

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Stavanger Arbeiderparti 1978-1986, 1994-1998
  • Nestleder Stavanger Arbeiderparti 1981-1985
  • Nestleder Rogaland Arbeiderparti 1983-1985, leder 1985-1987
  • Medlem Styret for Rogaland Arbeiderparti 1983-1989
  • Leder Kvinnepolitisk styre, Stavanger Arbeiderparti 1995-1997, medlem 1997-2000

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder Stavanger kvinnesaksforening 1972-1976
  • Medlem Styret for Europabevegelsen i Rogaland fra 1995

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Custos Finans 1981-1986
  • Medlem Rådet for Stiftelsen Dysleksiforskning fra 1999 (til rådet ble oppløst)
  • Medlem Styret for Hetland Boligbyggelag fra 2003

Litteratur

  • Helliesen, Kari: Om Charles Baudelaires prosadikt og lyrikk, Universitetet i Oslo 1964