Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Knudsen, Kai Birger ( 1903-1977 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for Kjøpstedene i Telemark og Aust-Agder fylker (Arendal, Brevik, Grimstad, Kragerø, Notodden, Porsgrunn, Risør, Skien) 1945-1949

Knudsen, Kai Birger har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 25.06.1903 i Vardø, Finnmark
Død 03.03.1977
Sønn av kemner Kai Angell Knudsen (1869-1944) og Julie Huse (1873-1952)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 2 for Kjøpstedene i Telemark og Aust-Agder fylker (Arendal, Brevik, Grimstad, Kragerø, Notodden, Porsgrunn, Risør, Skien), 1945 - 1949, A.

Medlemskap i regjering

Konstituert statsråd, Justis- og politidepartementet, 20.12.1952 - 15.06.1954
Statsråd, Forsvarsdepartementet, 15.06.1954 - 22.01.1955

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1922
  • Cand.jur. 1926

Yrke

  • Kommunerevisor Haugesund 1926-1927
  • Overrettssakfører 1926
  • Dommerfullmektig Heddal sorenskriveri 1928-1930
  • Advokatfullmektig Notodden 1930-1935
  • Egen sakførerpraksis Notodden og Oslo 1935-1945
  • Konstituert sorenskriver i Tinn og Heddal 1945-1946
  • Kontorsjef hos Riksmeglingsmannen 1946-1948
  • Sekretær hos Statsministeren 1948-1952
  • Sorenskriver i Indre Follo 1955-1973

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Medal for courage 1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Notodden kommunestyre 1945-1945, 1945-1946

Offentlige verv

  • Formann Sjømannsnemnda 1950-1975
  • Formann Arbeidsdirektoratets styre 1950-1975
  • Formann Rikslønnsnemnda 1955-1968
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget