Henriksen, Kari

Henriksen, Kari (1955-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Vest-Agder 2017-2021
Medlem:
Familie- og kulturkomiteen
Ansiennitet:
8 år, 168 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 10.08.1955 i Vennesla, Vest-Agder
  • Datter av psykiater Endre Jørgen Steen Henriksen (1913-1984) og sekretær/husmor Randi Thorborg Løvstad (1914-2007)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Vest-Agder, 2005 - 2009, A.
  • Representant nr 2 for Vest-Agder, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 2 for Vest-Agder, 2013 - 2017, A.
  • Representant nr 2 for Vest-Agder, 2017 - 2021, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013
    Medlem, Arbeids- og sosialkomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Justiskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 02.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 2009-2013

    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 30.09.2013
    Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den interparlamentariske union (IPU), 09.10.2012 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 12.11.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 07.11.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2013-2017

    Innpisker, Arbeiderpartiet, 16.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Helse- og omsorgsdepartementet, 03.12.2007 - 03.04.2009

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole, Øvingsskolen, Vennesla, Oddernes, Tordenskioldsgate og Kongensgate 1962-1971
  • Kristiansand Katedralskole, engelsk med fransk 1971-1974
  • UiO, Ex Phil 1974
  • Agder Distriktshøgskole, div. fag 1976-1982
  • Kristiansand Lærerhøgskole, halvårsenhet i spesialpedagogikk 1979-1982
  • Sykepleierhøgskolen i Kristiansand 1982-1985
  • Stavanger Røde Kors Sykepleierhøgskole, spesialsykepleie i psykiatri 1987
  • UiO, cand mag 1987
  • Høgskolen i Agder, administrasjon og ledelse 1993-1994
  • Nordiska Folkovårdhögskola Gøtebord, Master i folkevitenskap (Mph) 2000-2005

Yrke

  • Pleiemedhjelper/ass., Eg sykehus 1976-1985
  • Sykepleier/spesialsykepleier i psykisk helsevern, Eg sykehus 1985-1988
  • Avd.sykepleier A-klinikken, Vest-Agder Fylkeskommune 1987-1994
  • Styrer A-klinikken, Vest-Agder Fylkeskommune 1994-2000
  • Spesialkonsulent/fagutviklingsleder i forsknings- og fagutviklingsenheten, avd. rus og avhengighetsbehandling, Sørlandet sykehus HF 2000-2007
  • Veileder Seprep 2003-2005
  • Leder av Nasjonalt kompetansenettverk for barn av foreldre med psykisk sykdom eller rusavhengighet 2007-2008

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Kristiansand bystyre 1999-2003, medlem 2003-2007, 2007-2008
  • Varamedlem Kristiansand formannskap 2003-2007, 2007-2009 (permisjon 03.12.2007-01.05.2009)

Offentlige verv

  • Sekretær Styret for Stiftelsen dr. Oscar Olsen fond til fremme av rusmiddelforskning fra 1996
  • Varamedlem Klient- og barnevernutvalget, Kristiansand 1999-2003, leder 2007-2007, 2009-2009
  • Leder Småbåthavnutvalget, Kristiansand 2003-2007
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Kristiansand 2003-2007, 2009-2009
  • Meddommer Lagretten 2003-2007
  • Medlem Styret for Kvinnenettverk 2005-2006

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Kristiansand A 1997-1999, leder 2004-2005
  • Leder Vest-Agder A's kvinnenettverk 2004-2007
  • Medlem Styret i A's kvinnenettverk 2004-2005
  • Medlem Styret i Vest-Agder A fra 2005

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Fylkesstyret i Norsk Sykepleierforbund 1987-1990, leder 1990-1993
  • Medlem Styret i Vest-Agder Idrettskrets 1988-1993
  • Medlem Forbundsstyret i Norsk Sykepleierforbund 1993-2000
  • Medlem Brukerrådet for representantordninger 2011-2017
  • Medlem Styret for AV-OG-TIL 2014

Litteratur

  • Buckley, Jorun Jacobsen og Kari Henriksen: Æ du gal? - Om oppvekst på Eg sykehus, Hertervig Stavanger 2000
  • Enes, Bjørn (red.): A-klinikkens historie, Kristiansand 2005
  • Enes, Bjørn (red.): Psykiatriens historie på Sørlandet, Kristiansand 2006